Bitcoin-netværket bruger snart mere strøm end hele Danmark

Det er ikke kun bitcoin-kursen der boomer. Det gør også energiforbruget ved bitcoin-mining. I dag bruger bitcoin-netværket mere energi end 159 lande.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Det er ikke blot kursen på bitcoins og andre kryptovalutaer, der suser i vejret i disse dage.

Det samme gør energi-forbruget hos de mange mennesker, der bruger rå computerkraft på at udvinde den digitale valuta.

Ifølge en opgørelse fra britiske PowerCompare er det samlede energiforbrug fra computerne i bitcoin-netværket ved at overstige det årlige energiforbrug i Danmark. 

Udvindes af super-computere

En af de centrale ideer bag bitcoinen er, at der i modsætning til med traditionelle valutaer ikke findes en centralbank, der kan starte en seddelpresse.

I stedet bliver der løbende introduceret nye bitcoins på markedet gennem såkaldt bitcoin-mining. Det er en proces, hvor særligt kraftfulde computere kan udvinde flere mønter ved at foretage en række avancerede beregning.

Men i takt med kryptovalutaernes himmelflugt stiger interessen for at udvinde valutaerne også.

Computerworld fortalte tidligere på året, hvordan den danske webshop ProShop bliver bestormet af folk, der indkøber grafikkort til udvinding af krypto-valutaen Etherum, der ligesom bitcoin har oplevet en eksplosiv kurs-udvikling gennem det seneste år.

Læs også: Valutaspekulanter rydder grafikkort-lagrene hos ProShop igen og igen: "Det er helt vanvittigt for tiden"

Bruger mere energi end 159 lande

Ifølge det amerikanske medie Grist, der skriver om miljø og grøn energi, er det samlede bitcoin-netværk i dag 100.000 gange større end verdens 500 hurtigste super-computere til sammen.

Samlet set bruger bitcoin-netværket 31 terawatt-timer om året. Ifølge en opgørelse fra britiske PowerCompare er det mere end det samlede årlige energiforbrug i 159 lande i hele verden.
 
Tilmed stiger bitcoin-netværkets energiforbrug ifølge Grist hver eneste dag med 450 gigawatt-timer - lige knap det samme som det årlige energiforbrug i Haiti.

Fortsætter energiforbruget fra bitcoin-mining med at stige med samme rate vil energiforbruget fra bitcoin-mining i juli 2019 overstige energiforbruget i hele USA.

Og til februar 2020 vil hele verdens samlede energiforbrug gå til bitcoinmining.

Hvis den nuværende vækstrate i energiforbruget til bitcoins fortsætter, vil vi ifølge Grist meget snart stå i en situation, hvor bitcoin-minere efterspørger mere energi, end der i dag er tilgængelig på markedet.

Læs også: Mit eventyr med bitcoins: Sådan endte jeg med at betale 2.300 kroner for en pizza

Bitcoins kunne have gjort dig til millionær - kan du nå det endnu?

Læses lige nu

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S