Protester vælter ind over internet-stramninger i folkeskolen

Det vælter ind med protester mod undervisningsminister Merete Riisagers (LA) plan om at blokere for internettet til folkeskolens afgangsprøver.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Det strømmer ind med protester mod undervisningsminister Merete Riisagers (LA) plan om stort set at blokere for internettet til folkeskolens afgangsprøve, skriver bladet Folkeskolen.

Undervisningsministeren vil forbyde, at internettet anvendes som ‘fagligt hjælpemiddel’ i alle fag bortset fra skriftlig dansk, og planerne blev sendt i høring i sidste måned.

Høringssvar fra skoleledere, skolechefer, lærere, it-vejledere og KL viser imidlertid, at der er bred modstand mod planerne.

“Fra hele skoleverdenen tales der om manglende respekt over for de elever, der går i 9. klasse i dag, og som har fået at vide i flere år, at de ville have adgang til nettet under prøverne. Mange af dem har gået til terminsprøve for at øve sig i en prøveform, som nu ser ud til at blive ændret,” skriver bladet.

Folkeskolernes blad har fået aktindsigt i høringssvarene. Og der er kommet en lang række.

For eksempel peger KL ifølge bladet på, at det er ‘et et skridt i den forkerte retning, at der ikke er mulighed for at tilgå internettet ved prøver i andre fag end dansk, skriftlig fremstilling. Det vil betyde, at mange elever ikke har adgang til hjælp og materialer, som de har brugt i den daglige undervisning.”

Læs også:

Fremtiden bliver fantastisk og fuld af it - hvornår fatter man det i folkeskolen?

105 danske skoler i ramt af eksamens-kaos: Eleverne var på internettet under eksamen - det var snyd

Minister sætter ambitiøst mål: Kodning rykker tættere på skemaet i folkeskolen

Nyt it-fag på vej på skemaet i folkeskolen: Men hvad skal faget indeholde? Giv dit besyv med her

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job