Protester vælter ind over internet-stramninger i folkeskolen

Det vælter ind med protester mod undervisningsminister Merete Riisagers (LA) plan om at blokere for internettet til folkeskolens afgangsprøver.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Det strømmer ind med protester mod undervisningsminister Merete Riisagers (LA) plan om stort set at blokere for internettet til folkeskolens afgangsprøve, skriver bladet Folkeskolen.

Undervisningsministeren vil forbyde, at internettet anvendes som ‘fagligt hjælpemiddel’ i alle fag bortset fra skriftlig dansk, og planerne blev sendt i høring i sidste måned.

Høringssvar fra skoleledere, skolechefer, lærere, it-vejledere og KL viser imidlertid, at der er bred modstand mod planerne.

“Fra hele skoleverdenen tales der om manglende respekt over for de elever, der går i 9. klasse i dag, og som har fået at vide i flere år, at de ville have adgang til nettet under prøverne. Mange af dem har gået til terminsprøve for at øve sig i en prøveform, som nu ser ud til at blive ændret,” skriver bladet.

Folkeskolernes blad har fået aktindsigt i høringssvarene. Og der er kommet en lang række.

For eksempel peger KL ifølge bladet på, at det er ‘et et skridt i den forkerte retning, at der ikke er mulighed for at tilgå internettet ved prøver i andre fag end dansk, skriftlig fremstilling. Det vil betyde, at mange elever ikke har adgang til hjælp og materialer, som de har brugt i den daglige undervisning.”

Læs også:

Fremtiden bliver fantastisk og fuld af it - hvornår fatter man det i folkeskolen?

105 danske skoler i ramt af eksamens-kaos: Eleverne var på internettet under eksamen - det var snyd

Minister sætter ambitiøst mål: Kodning rykker tættere på skemaet i folkeskolen

Nyt it-fag på vej på skemaet i folkeskolen: Men hvad skal faget indeholde? Giv dit besyv med her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet