Protester vælter ind over internet-stramninger i folkeskolen

Det vælter ind med protester mod undervisningsminister Merete Riisagers (LA) plan om at blokere for internettet til folkeskolens afgangsprøver.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Det strømmer ind med protester mod undervisningsminister Merete Riisagers (LA) plan om stort set at blokere for internettet til folkeskolens afgangsprøve, skriver bladet Folkeskolen.

Undervisningsministeren vil forbyde, at internettet anvendes som ‘fagligt hjælpemiddel’ i alle fag bortset fra skriftlig dansk, og planerne blev sendt i høring i sidste måned.

Høringssvar fra skoleledere, skolechefer, lærere, it-vejledere og KL viser imidlertid, at der er bred modstand mod planerne.

“Fra hele skoleverdenen tales der om manglende respekt over for de elever, der går i 9. klasse i dag, og som har fået at vide i flere år, at de ville have adgang til nettet under prøverne. Mange af dem har gået til terminsprøve for at øve sig i en prøveform, som nu ser ud til at blive ændret,” skriver bladet.

Folkeskolernes blad har fået aktindsigt i høringssvarene. Og der er kommet en lang række.

For eksempel peger KL ifølge bladet på, at det er ‘et et skridt i den forkerte retning, at der ikke er mulighed for at tilgå internettet ved prøver i andre fag end dansk, skriftlig fremstilling. Det vil betyde, at mange elever ikke har adgang til hjælp og materialer, som de har brugt i den daglige undervisning.”

Læs også:

Fremtiden bliver fantastisk og fuld af it - hvornår fatter man det i folkeskolen?

105 danske skoler i ramt af eksamens-kaos: Eleverne var på internettet under eksamen - det var snyd

Minister sætter ambitiøst mål: Kodning rykker tættere på skemaet i folkeskolen

Nyt it-fag på vej på skemaet i folkeskolen: Men hvad skal faget indeholde? Giv dit besyv med her

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS