Protester vælter ind over internet-stramninger i folkeskolen

Det vælter ind med protester mod undervisningsminister Merete Riisagers (LA) plan om at blokere for internettet til folkeskolens afgangsprøver.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Det strømmer ind med protester mod undervisningsminister Merete Riisagers (LA) plan om stort set at blokere for internettet til folkeskolens afgangsprøve, skriver bladet Folkeskolen.

Undervisningsministeren vil forbyde, at internettet anvendes som ‘fagligt hjælpemiddel’ i alle fag bortset fra skriftlig dansk, og planerne blev sendt i høring i sidste måned.

Høringssvar fra skoleledere, skolechefer, lærere, it-vejledere og KL viser imidlertid, at der er bred modstand mod planerne.

“Fra hele skoleverdenen tales der om manglende respekt over for de elever, der går i 9. klasse i dag, og som har fået at vide i flere år, at de ville have adgang til nettet under prøverne. Mange af dem har gået til terminsprøve for at øve sig i en prøveform, som nu ser ud til at blive ændret,” skriver bladet.

Folkeskolernes blad har fået aktindsigt i høringssvarene. Og der er kommet en lang række.

For eksempel peger KL ifølge bladet på, at det er ‘et et skridt i den forkerte retning, at der ikke er mulighed for at tilgå internettet ved prøver i andre fag end dansk, skriftlig fremstilling. Det vil betyde, at mange elever ikke har adgang til hjælp og materialer, som de har brugt i den daglige undervisning.”

Læs også:

Fremtiden bliver fantastisk og fuld af it - hvornår fatter man det i folkeskolen?

105 danske skoler i ramt af eksamens-kaos: Eleverne var på internettet under eksamen - det var snyd

Minister sætter ambitiøst mål: Kodning rykker tættere på skemaet i folkeskolen

Nyt it-fag på vej på skemaet i folkeskolen: Men hvad skal faget indeholde? Giv dit besyv med her

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S