Protester vælter ind over internet-stramninger i folkeskolen

Det vælter ind med protester mod undervisningsminister Merete Riisagers (LA) plan om at blokere for internettet til folkeskolens afgangsprøver.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Det strømmer ind med protester mod undervisningsminister Merete Riisagers (LA) plan om stort set at blokere for internettet til folkeskolens afgangsprøve, skriver bladet Folkeskolen.

Undervisningsministeren vil forbyde, at internettet anvendes som ‘fagligt hjælpemiddel’ i alle fag bortset fra skriftlig dansk, og planerne blev sendt i høring i sidste måned.

Høringssvar fra skoleledere, skolechefer, lærere, it-vejledere og KL viser imidlertid, at der er bred modstand mod planerne.

“Fra hele skoleverdenen tales der om manglende respekt over for de elever, der går i 9. klasse i dag, og som har fået at vide i flere år, at de ville have adgang til nettet under prøverne. Mange af dem har gået til terminsprøve for at øve sig i en prøveform, som nu ser ud til at blive ændret,” skriver bladet.

Folkeskolernes blad har fået aktindsigt i høringssvarene. Og der er kommet en lang række.

For eksempel peger KL ifølge bladet på, at det er ‘et et skridt i den forkerte retning, at der ikke er mulighed for at tilgå internettet ved prøver i andre fag end dansk, skriftlig fremstilling. Det vil betyde, at mange elever ikke har adgang til hjælp og materialer, som de har brugt i den daglige undervisning.”

Læs også:

Fremtiden bliver fantastisk og fuld af it - hvornår fatter man det i folkeskolen?

105 danske skoler i ramt af eksamens-kaos: Eleverne var på internettet under eksamen - det var snyd

Minister sætter ambitiøst mål: Kodning rykker tættere på skemaet i folkeskolen

Nyt it-fag på vej på skemaet i folkeskolen: Men hvad skal faget indeholde? Giv dit besyv med her

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job