105 danske skoler i ramt af eksamens-kaos: Eleverne var på internettet under eksamen - det var snyd

Eleverne fik en hjælpende hånd af internettet under eksamen, selvom det ikke var tilladt. Nu skal rigtig mange af dem op til en ny eksamen.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Internettet er efterhånden her, der og alle vegne - og det var det tilsyneladende også, da der på 105 forskellige danske skoler var eksamen i engelsk for afgangseleverne.

I hvert fald viser en opgørelse fra Styrelsen for Undervisning og Kvalitet, at eleverne på de 105 skoler anvendte internettet i deres besvarelse af engelskprøven.

Eleverne havde blandt andet mulighed for at bruge internettet til at slå op i online-ordbøger, og samtidig skal flere have kopieret både tekstbidder og billeder ind fra nettet.

Det skriver Folkeskolen.dk.

Mediet kan samtidig fortælle, at Undervisningsministeriet har gjort gjort situationen op og kan konkludere, at der på 55 skoler har været tale om dårlig vejledning fra skolens side, mens afgørelsen også er, at der på de resterende 50 skoler har været tale om snyd.

"På de 50 skoler, hvor der er tale om snyd, vil eleverne blive 'bortvist fra prøven'. De vil blive tilbudt at gå til en ny prøve til vinter", udtaler kontorchef Rasmus Vanggaard Knudsen fra Styrelsen for Undervisning og Kvalitet til Folkeskolen.dk.

Læs også: Digital folkeskole-eksamen lukkes ned på grund af it-fejl - nu bliver det med papir som i gamle dage

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job