Nyt transatlantisk sø-kabel rammer Danmark: Kan bane vejen for nye datacentre

Et nyt transatlantisk søkabel kommer til at fordoble datakapaciteten mellem Danmark og USA, og det kan bane vejen for nye datacentre.

Artikel top billede

Et nyt transatlantisk søkabel ved navn Havfrue vil snart komme til at forbinde Danmark med Irland og USA.

Det oplyser brancheforeningen Datacenterindustrien i en pressemeddelelse.

Ifølge fiber-nyheds-sitet Fiberatlantic.com er det Facebook, der står på bag søkablet som er etableret af norske Bulk Infrastructure.

Kablet vil blive koblet på det danske datanet i Endrup ved Esbjerg. Kablet ventes at være i drift i sidste kvartal af 2019.

Fordobler datakapacitet

Kablet vil være i stand fordoble datakapaciteten mellem Danmark og USA, og det kan ifølge Datacenterindustrien være med til at styrke Danmarks position som et attraktivt land at placere nye datacentre i.

Apple og Facebook har allerede bekræftet, at virksomhederne vil placere såkaldte hyperscale-datacentre i Danmark, og Google har desuden opkøbt to datacentre grunde i Danmark.

Læs også:
Efter datacenter-boom: Snart går gigantiske søkabler i land i Danmark

Nyt internetkabel på 6.600 kilometer er 16 millioner gange hurtigere end din opkobling 

Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S