Hackere udnytter kritisk sikkerhedshul i spritny version af Flash Player - patch er først klar i næste uge

Hvis du bruger Flash, så er det et godt tidspunkt at slå det fra lige nu.

Artikel top billede

Få udbredte softwareprodukter er så tæt knyttet til it-trusler som Adobes Flash.

Adobe begynder selv at udfase flash fra 2020, og både Chrome, Edge, Firefox og Safari har allerede blokeret programmet som standard.

Og nu bliver det igen understreget hvorfor.

Adobe advarer nemlig om, at hackere udnytter en ny såkaldt “zero day”-sårbarhed i Flash til at køre kode på ofrenes computere og dermed overtage kontrollen.

Angrebet spredes i form af Office-dokumenter med Flash-indhold, der sendes på email, og ifølge Adobe er der tidligst en patch klar i næste uge.

“Adobe vil adressere sårbarheden med en opdatering, der planlægges udsendt i den uge, der starter med mandag d 5. februar,” skriver Adobe i en orientering.

Angrebet blev opdaget af den koreanske CERT (Computer Incident Response Team), og herfra lyder anbefalingen, at man afinstallerer flash, indtil den nye opdatering er tilgængelig.

Du kan se en liste over de påvirkede Adobe-produkter her.

Læs også: Adobe tager (omsider) livet af Flash ... aflivningen begynder i 2020

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S