Dansk fjernvarme-firma blev lagt ned af ransomware, men nægtede at betale: "Vi vil ikke spille det spil"

En dansk virksomhed der producerer fjernvarmesystemer blev lagt ned af ransomware i sidste måned, men virksomheden afviste at betale bagmændene. Denne type angreb koster i gennemsnit danske virksomheder 900.000 kroner.

Artikel top billede

Det danske fjernevarme-firma Isoplus Fjernvarmeteknik blev i sidste måned lammet af ransomware-angreb, skriver it-mediet Version2.

Selskabet, der producerer og leverer fjernevarmesystemer, blev låst ude af sine mailsystemer og regnskabssystemer og herefter afkrævet en løsesum på knap 30.000.

Selskabet nægtede dog at betale og anmeldte hackerne til politiet, og Version2 fortæller, at selskabet først nu, flere uger senere, har fået genetableret sine systemer.

"Vi har ikke overblik over, hvor meget det her vil koste. Det er ikke småpenge, men vi vil ikke betale de penge. Vi vil ikke spille det spil. Og vi håber, at det, at vi går ud og fortæller vores historie, betyder, at andre kan lære af det, og det derfor bliver sværere at hacke virksomheder i fremtiden," siger salgsdirektør hos Isoplus Bo Olsen til branchemediet Metal Supply.

Læs også: Så meget koster cyberangreb i gennemsnit danske virksomheder hvert eneste år

Koster i gennemsnit 900.000 kroner

En rapport fra konsulenthuset PwC har tidligere vist, at it-kriminalitet i gennemsnit koster en dansk virksomhed 900.000 kroner om året.

Rapporten viser desuden, at ransomware i 2017 var den mest udbredte type cyberangreb i danske virksomheder.

Den danske virksomhed der har været hårdest ramt af ransomware er formentlige A.P. Møller-Mærsk, der sidste år blev udsat for et ransomware-angreb, som kostede virksomheden op mod to milliarder kroner.

Læs også: Nyt regnskab slår fast: Cyberangreb har kostet Mærsk næsten to milliarder kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S