Tysk domstol: Facebooks data-indsamling om brugerne er hujende ulovlig

Facebook indsamler data om brugerne i strid med tysk lov - blandt andet ved at skjule, hvad brugerne egentlig siger ja til.

Artikel top billede

Facebooks standard-indstillinger for anvendelse af brugernes data er ulovlig ifølge tysk lovgivning.

Sådan lyder en ny afgørelse fra en tysk domstol, lyder det fra den tyske forbrugerorganisation VZBV (Verbraucherzentrale bundesverband), som oprindeligt havde indgivet klage til den tyske domstol over Facebook.

I en udsendt meddelelse skriver VZBV, at Facebooks standard-indstillniger og en række af Facebooks almindelige bruger-betingelser er i strid med tysk forbruger-lovgivning.

“Facebook skjuler de standard-indstillinger, som ikke er privacy-venlige, i selskabets privacy-center og informerer ikke tilstrækkeligt om dette, når brugere registrerer sig,” lyder det fra VZBV.

Læs også: Tyske myndigheder: Facebook snager i dine data i al hemmelighed

Organisationen anfører, at selskaber alene må indsamle og anvende personoplysninger, hvis de pågældende brugere giver deres samtykke på baggrund af klar og forståelig information.

“Disse krav lever Facebook ikke op til,” lyder det fra VZBV.

Blandt andet har Facebook aktiveret lokaliserings-funktionen som default i Facebook-appen, ligesom selskabet som default har aktiveret søgemaskiners adgang til brugernes historik.

“Dette gør den personlige Facebook-profil nem og hurtig for alle at finde,” lyder det fra VZBV.

Facebook er ikke enig i afgørelsen og planlægger at anke den.

Selskabet meddeler, at der er blevet ændret på betingelserne og indstillingerne, siden sagen tog sin begyndelse i 2015.

“Vi arbejder hårdt på at sikre, at vores guidelines er klare og nemme at forstå, og at alle services, som Facebook leverer, lever op til at love,” lyder det fra Facebook.

Selskabet meddeler også, at det nu vil opdatere dets retningslinier for data-beskyttelse og andre betingelser, så alt flugter med den nye persondata-forordning fra EU.

Facebook har mere end to milliarder brugere fordelt over hele jordkloden, men er for alvor kommet i søgelyset i Europa - ikke mindst på grund af selskabets skattebetalinger.

Det kan du læse mere om her: Dugfrisk apport afslører: Vi går glip af skattemilliarder fra Google og Facebook

Selskabet blev i maj i fjor idømt en stor privacy-bøde i Frankrig for blandt andet at have tracket alle brugernes IP-adresser.

Det kan du læse mere om her: Har tracket brugerne overalt og lagret deres IP-adresser: Frankrig tildeler Facebook lovens hårdeste straf for privacy-brud

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job