Tysk domstol: Facebooks data-indsamling om brugerne er hujende ulovlig

Facebook indsamler data om brugerne i strid med tysk lov - blandt andet ved at skjule, hvad brugerne egentlig siger ja til.

Artikel top billede

Facebooks standard-indstillinger for anvendelse af brugernes data er ulovlig ifølge tysk lovgivning.

Sådan lyder en ny afgørelse fra en tysk domstol, lyder det fra den tyske forbrugerorganisation VZBV (Verbraucherzentrale bundesverband), som oprindeligt havde indgivet klage til den tyske domstol over Facebook.

I en udsendt meddelelse skriver VZBV, at Facebooks standard-indstillniger og en række af Facebooks almindelige bruger-betingelser er i strid med tysk forbruger-lovgivning.

“Facebook skjuler de standard-indstillinger, som ikke er privacy-venlige, i selskabets privacy-center og informerer ikke tilstrækkeligt om dette, når brugere registrerer sig,” lyder det fra VZBV.

Læs også: Tyske myndigheder: Facebook snager i dine data i al hemmelighed

Organisationen anfører, at selskaber alene må indsamle og anvende personoplysninger, hvis de pågældende brugere giver deres samtykke på baggrund af klar og forståelig information.

“Disse krav lever Facebook ikke op til,” lyder det fra VZBV.

Blandt andet har Facebook aktiveret lokaliserings-funktionen som default i Facebook-appen, ligesom selskabet som default har aktiveret søgemaskiners adgang til brugernes historik.

“Dette gør den personlige Facebook-profil nem og hurtig for alle at finde,” lyder det fra VZBV.

Facebook er ikke enig i afgørelsen og planlægger at anke den.

Selskabet meddeler, at der er blevet ændret på betingelserne og indstillingerne, siden sagen tog sin begyndelse i 2015.

“Vi arbejder hårdt på at sikre, at vores guidelines er klare og nemme at forstå, og at alle services, som Facebook leverer, lever op til at love,” lyder det fra Facebook.

Selskabet meddeler også, at det nu vil opdatere dets retningslinier for data-beskyttelse og andre betingelser, så alt flugter med den nye persondata-forordning fra EU.

Facebook har mere end to milliarder brugere fordelt over hele jordkloden, men er for alvor kommet i søgelyset i Europa - ikke mindst på grund af selskabets skattebetalinger.

Det kan du læse mere om her: Dugfrisk apport afslører: Vi går glip af skattemilliarder fra Google og Facebook

Selskabet blev i maj i fjor idømt en stor privacy-bøde i Frankrig for blandt andet at have tracket alle brugernes IP-adresser.

Det kan du læse mere om her: Har tracket brugerne overalt og lagret deres IP-adresser: Frankrig tildeler Facebook lovens hårdeste straf for privacy-brud

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S