Avis: Huawei skyld i at verdens største tech-opkøb går i vasken

Huawei har intet direkte at gøre med Broadcoms nu havarerede opkøbs-planer af amerikanske Qualcomm. Alligevel er Huawei skyld i, at Donald Trump har blokeret for aftalen.

Artikel top billede

USA’s præsident Donald Trumps beslutning om at blokere for verdenshistoriens største tech-opkøb skyldes kinesiske Huawei - også selv om Huawei faktisk intet har med planerne at gøre.

Sådan lyder konklusionen hos Bloomberg, efter Donald Trump mandag sagde endegyldigt nej til kæmpeopkøbet med henvisning til, at handlen kunne true amerikansk sikkerhed.

Det kan du læse mere om her: Donald Trump siger nej til verdenshistoriens største tech-opkøb: Forbyder Broadcom at købe Qualcomm

Anbefaling

Donald Trumps blokering kommer efter anbefaling fra den såkaldte Committee on Foreign Investments in the U.S (CFIUS).

Komitteen har vurderet, at et salg af Qualcomm til udenlandske ejere vil kunne få konsekvenser for de samlede investeringer i udvikling af chip- og netværksteknologi, som amerikanske virksomheder foretager.

Og falder investerings- og udviklingsniveauet, vil det give yderligere plads til den helt store udfordrer, nemlig Huawei, der er verdens tredjestørste mobil-producent og en af de største producenter af telekommunikations-udstyr.

Ifølge Bloomberg ‘afspejler [blokeringen af opkøbet, red] voksende bekymring over Kinas stigende økonomiske indflydelse.

Hertil kommer, at ‘opkøbet vil kunne ‘overlade førerpladsen til et relativt ugennemsigtigt kinesisk selskab, der spenderer milliarder af dollar på at udvikle næste generations trådløse systemer,’ hedder det.

Det er for den amerikanske regering og Donald Trump et decideret mareridtsscenarie, hvis amerikanske virksomheder er nødt til at anvende kinesiske teknologi, hvis de skal være med på den nyeste teknologiske bølge - ikke mindst 5G.

Huaweis omsætning er mere end det dobbelte af Broadcom og Qualcomm tilsammen. Selskabet anvender Broadcoms chip i mange af dets netværks-produkter.

CFIUS er bekymret for, at Broadcom efter et eventuelt opkøb af Qualcomm vil skære ned på udviklings-investeringerne, hvilket altså vil kunne betyde, at Huawei for alvor kan lægge afstand til det amerikanske selskab.

Huawei har længe været et omstridt selskab i USA, hvor selskabet adskillige gange er blevet beskyldt for at snage og spionere på brugerne.

Det kan du læse mere om her: Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Vil USA så vinde kapløbet?

Det åbne spørgsmål er nu, om USA så med blokering af handlen faktisk vil vinde 5G-kapløbet over kineserne.

'Inter er afgjort,' lyder svaret.

Huawei har investeret milliarder af kroner i området siden 2009 og er blandt de selskaber i verden, der både ejer og ansøger om fleste 5G-patenter.

Ifølge Bloomberg ejer selskabet faktisk omkring 10 procent af alle vigtige 5G-patenter i verden.

Hertil kommer, at Huawei er begyndt at udvikle sine egne mobil-chip under navnet Kirin, som konkurrerer med Qualcomms Snapdragon-chip.

Huawei ventes at være klar til udrulning af 5G-teknologien i 2020, men Kina har fornylig meddelt, at man allerede er begyndt at forberede 6G.

Læs også:

Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

Efter spionageanklager fra FBI, CIA og NSA mod dansk infrastrukturleverandør: Forsvarets Efterretningstjeneste stoler stadig 100 procent på Huawei

Dansk Huawei-chef efter nye spion-beskyldninger i USA: “Vi nyder fuld tillid fra vores danske kunder og samarbejdspartnere"

FBI, NSA og CIA om spionage-frygt: Lad være med at bruge Huawei-telefoner

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job