Vil strejkende it-folk kunne lægge hele Statens It ned? "Det har vi ingen kommentarer til," lyder den kryptiske melding fra Statens It

50 it-medarbejdere hos Statens It truer med at nedlægge arbejdet i sympatistrejke. Vil det betyde, at Statens It går ned?
Statens It nægter at svare.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Knap 50 Prosa-medlemmer, som er ansat i Statens It, vil strejke i sympati med de konfliktramte ansatte på det offentlige arbejdsmarked. 

Statens It driver og understøtter it-systemer for 12 ministerier og knap 15.000 statslige ansatte, og dermed kan en kommende storkonflikt få store konsekvenser for driften af offentlige it-systemer.

Computerworld vil derfor gerne vide, hvad det kommer til at betyde for de ansatte i staten og de mange borgere, der er afhængige af de statslige it-systemer. 

Men hos Statens It afviser man konsekvent at udtale sig om sagen. 

”Det har vi ingen kommentar til,” siger Søren Vulff, der er vicedirektør hos Statens It.

Jeg vil ellers meget gerne høre mere om, hvilke konsekvenser sympatistrejken kan få…

”Vi har ikke flere kommentarer til det,” siger han.

Læs også: It-folk i Statens It vil nedlægge arbejdet - varsler sympatistrejke

Konflikt skal være så omfattende som muligt

Forbundssekretær hos Prosa, Morten Rønne fortæller til Computerworld, at formålet med sympatistrejken er at sikre, at Prosa-medlemmer ikke kommer til at lave konfliktramtes arbejde, når HK-medlemmerne i staten går i konflikt. 

”Det er en manifestation af, at der er en konflikt, og den skal helst blive så omfattende som muligt. Det drejer sig kort sagt om at sikre, at Statens It har de dårligste muligheder for at drive sine systemer under konflikten,” siger han. 

Morten Rønne tilføjer, at han ikke er i stand til at komme med en præcis vurdering af, hvor hårdt konflikten vil ramme de offentlige it-systemer. 

Statens It har ønsket at friholde en række af de mest vitale it-systemer fra konflikt, men det er ifølge Morten Rønne ikke forhandlinger, som Prosa har deltaget i.

Undervisningsministeriet bliver ramt

Allerede nu ser det dog ud til, at den kommende konflikt kan få store konsekvenser for elever, forældre og lærere i Folkeskolen. 

Således skriver fagbladet Folkeskolen, at Undervisningsministeriet forbereder at lukke alle ministeriet it-systemer ned 3. april. 

"Uden de nødvendige ressourcer i STIL (styrelsen for it og læring, red.) og hos Statens It, kan der ikke gennemføres de nødvendige løbende kontroller og opfølgninger på it-systemerne. Af sikkerhedsmæssige årsager er STIL derfor nødsaget til at lukke alle Undervisningsministeriets it-systemer under en konflikt" skriver ministeriet på sin hjemmeside. 

Ifølge fagbladet Folkeskolen kan det få store konsekvenser for kommunikationen mellem skole og forældre, og det oplyses at det vil tage flere dage at genåbne systemet efter, at en eventuel konflikt er overstået.

Læs også: Strejke vil lukke alle skolers it-systemer efter påsken: “Jeg tror, jeg printer min årsplan ud”

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network