HPE i Danmark: Vi vinder frem på alle områder - selv om omsætningen samlet falder

Hewlett-Packard Enterprise vinder frem eller fastholder sine markedsposition på alle væsentlige områder, lyder det fra selskabet, hvis omsætning dog falder.

Artikel top billede

Hewlett-Packard Enterprise taber omsætning i den danske forretning.

Selskabets netop offentliggjorte regnskab for regnskabsåret 2016/17 viser en tilbagegang på 4,3 procent til 1,3 milliarder kroner.

Indtjeningen lander på 76,2 millioner kroner efter skat.

Selskabet peger ganske vist på, at omsætningsnedgangen skal ses i lyset af, at HPE i årets løb har skilt sig af med både sin serviceforretning (købt af i CSC) og sin softwareforretning (købt af Micro Focus).

“Resultatet regnes for tilfredsstillende i lyset af forandringerne i forretnings-opbygning og - organisation. På trods af dette [forandringerne, red] har selskabet formået enten at fastholde eller øge dets markedsandele i alle dets primære markeds-segmenter,” lyder det fra HPE.

Server falder

Det ændrer dog ikke på, at HPE har tilbagegang i serverssalget herhjemme, hvor selskabet er største leverandør.

Selskabet - der herhjemme har et par hundrede ansatte - peger på, at det er et ‘turbulent’ marked på leverandør-siden, med ‘asiatiske spillere, der går ind på markedet.’

Samtidig vender de små og mellemstore virksomheder sig i større og større grad mod cloud i forhold til on premise-løsninger, lyder det fra HPE.

Til gengæld går det fremad med salget for de såkaldte hyperconvergerede systemer samt det, som HPE kalder for ‘forretningskritiske servere.’

“Det skyldes blandt andet successen med samarbejdet med SAP om Hana,” hedder det.

Køberen af Hewlett Packard Enterprises software-forretning, britiske Micro Focus, er iøvrigt røget i svære problemer i kølvandet på opkøbet.

Det kan du læse mere om her: Opkøb til 58 milliarder kroner giver store problemer: Direktør færdig - aktiekurs dykker med 54 procent

Læs også:

Her er de nye chefer i HP Danmark

Endnu en HP-opsplitning på vej - 100.000 konsulenter skal nu arbejde for CSC

Hewlett-Packard Enterprise sælger sin mægtige software-division for 58 milliarder kroner

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Monsalta ApS

Full stack-udvikler

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S