HPE i Danmark: Vi vinder frem på alle områder - selv om omsætningen samlet falder

Hewlett-Packard Enterprise vinder frem eller fastholder sine markedsposition på alle væsentlige områder, lyder det fra selskabet, hvis omsætning dog falder.

Artikel top billede

Hewlett-Packard Enterprise taber omsætning i den danske forretning.

Selskabets netop offentliggjorte regnskab for regnskabsåret 2016/17 viser en tilbagegang på 4,3 procent til 1,3 milliarder kroner.

Indtjeningen lander på 76,2 millioner kroner efter skat.

Selskabet peger ganske vist på, at omsætningsnedgangen skal ses i lyset af, at HPE i årets løb har skilt sig af med både sin serviceforretning (købt af i CSC) og sin softwareforretning (købt af Micro Focus).

“Resultatet regnes for tilfredsstillende i lyset af forandringerne i forretnings-opbygning og - organisation. På trods af dette [forandringerne, red] har selskabet formået enten at fastholde eller øge dets markedsandele i alle dets primære markeds-segmenter,” lyder det fra HPE.

Server falder

Det ændrer dog ikke på, at HPE har tilbagegang i serverssalget herhjemme, hvor selskabet er største leverandør.

Selskabet - der herhjemme har et par hundrede ansatte - peger på, at det er et ‘turbulent’ marked på leverandør-siden, med ‘asiatiske spillere, der går ind på markedet.’

Samtidig vender de små og mellemstore virksomheder sig i større og større grad mod cloud i forhold til on premise-løsninger, lyder det fra HPE.

Til gengæld går det fremad med salget for de såkaldte hyperconvergerede systemer samt det, som HPE kalder for ‘forretningskritiske servere.’

“Det skyldes blandt andet successen med samarbejdet med SAP om Hana,” hedder det.

Køberen af Hewlett Packard Enterprises software-forretning, britiske Micro Focus, er iøvrigt røget i svære problemer i kølvandet på opkøbet.

Det kan du læse mere om her: Opkøb til 58 milliarder kroner giver store problemer: Direktør færdig - aktiekurs dykker med 54 procent

Læs også:

Her er de nye chefer i HP Danmark

Endnu en HP-opsplitning på vej - 100.000 konsulenter skal nu arbejde for CSC

Hewlett-Packard Enterprise sælger sin mægtige software-division for 58 milliarder kroner

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo