Ny rapport skyder med skarpt mod danske politikere: Mangler viden om kunstig intelligens

Danske politikere har manglende forståelse for kunstig intelligens, og det kan være et problem, lyder det ifølge en ny rapport fra Microsoft Danmark. Rapporten bygger på vurderinger fra 23 danske eksperter.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

Danske politikere lider under en fundamental mangel på viden, når det gælder kunstig intelligens, lyder det i en ny rapport, der er udarbejdet af Microsoft Danmark.

Rapporten er blevet udformet i samarbejde med et panel bestående af 23 danske eksperter, politikere og meningsdannere.

87 procent af de adspurgte i panelet vurderer, at øget brug af kunstig intelligens vil få en positiv effekt på det danske samfund, men 82 procent vurderer samtidig, at de politisike beslutningstagere i mindre grad eller slet ikke har tiltrækkelig viden om potentialet, og de udfordringer, der er forbundet med kunstig intelligens.

Læs også: Microsofts nye satsningsområde: Investerer 30 milliarder kroner i udvikling af splinternye IoT-løsninger

Manglende viden er et problem

Den manglende viden om kunstig intelligens er ifølge Microsoft administrerende direktør Marianne Dahl Steensen et problem.

”Den manglende viden blandt politiske beslutningstagere kan på sigt blive en barriere for, at vi kan have en dialog om, hvad kunstig intelligens kan, og hvad vi gerne vil bruge den til. Men det er også op til os som virksomhed at blive bedre til at fortælle samfundet om fordele og ulemper ved kunstig intelligens,” siger Marianne Dahl Steensen i en pressemeddelelse fra Microsoft.

Janus Sandgaards, der er fagchef for it og digitalisering i Dansk Erhvervschef, er medlem af panelet, og han fælder også en hård dom over politikernes digitale indsigt.

”De fleste folketingspolitikere famler i blinde, når det handler om kunstig intelligens. For mange af dem er begrebet abstrakt eller helt på månen, lige som i resten af befolkningen,” siger han til Finans.dk.

Læs også: AI-forskere råber vagt i gevær over potentiel udvikling af dræberrobotter i Sydkorea

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S