BEC med kæmpe underskud: Tabte 380 millioner kroner i 2017

Omsætningen stiger for BEC, men på grund af varslede nedskrivninger, leverer selskabet blodrøde tal på bundlinjen for 2017. 380 millioner kroner lyder underskuddet på.

Artikel top billede

Som varslet kommer BEC ud af 2017 med et massivt underskud. Resultatet viser et minus på hele 380 millioner kroner.

BEC, der leverer it-løsninger til 22 danske penge-institutter, herunder Nykredit og Spar Nord, har 713 ansatte fordelt i Roskilde, Herning og Warszawa, og selskabet havde kalkuleret med det store underskud.

I BEC's årsrapport fremgår det, at "resultatet er påvirket af den varslede nedskrivning af udviklingsaktiver."

"Koncernen har i 2017 realiseret et resultat efter skat på -380 mio. kr., som er i overensstemmelse med de justerede forventninger," står der ligeledes i regnskabet.

BEC varslede stort underskud i efteråret

BEC er opbygget som en slags andelsforening, som ikke har til formål at tjene penge.

Derfor ligger selskabets resultater typisk omkring nul.

I fjor blev resultatet et minus på knap en million kroner, mens BEC i 2015 kom ud med et overskud på tre millioner kroner. I 2014 var overskuddet på syv millioner kroner.

Derfor er det bestemt ikke hverdagskost, at BEC leverer underskud i størrelsesordenen af 380 millioner kroner.

Baggrunden for det blodrøde tal er, at BEC allerede i efteråret nedskrev sine udviklingaktiviteter med en halv milliard kroner.

Det kan du læse mere om her: BEC varsler kæmpeunderskud for første gang i årevis - står til at tabe 400 millioner kroner efter skat

Den nedskrivning kom, fordi Finanstilsynet ifølge virksomheden ‘udfordrer’ de såkaldte udtrædelsesgodtgørelser, som er de beløb, pengeinstitutter skal betale til BEC, hvis pengeinstittuterne lukkes med kort varsel.

Afskaffes disse godtgørelser, vil BEC’s ‘forretnings- og økonomimodel udfordres, da den er baseret på fællesskab,” lød det dengang fra BEC.

BEC understregerde allerede i efteråret, at den daglige drift ikke vil blive påvirket af den massive nedskrivning.

“Dette er udelukkende et spørgsmål om, hvordan vi værdiansætter fællesskabets aktiver i lyset af det nye risikobillede,” meddelte Gert Jonassen, der er bestyrelsesformand for selskabet, dengang.

Omsætning vokser til over halvanden milliarder kroner

Årsrapporten er dog ikke kun negativ læsning for BEC.

Selskabet øgede i 2017 sin omsætning fra næsten 1,4 milliarder kroner til lidt over 1,6 milliarder kroner.

Derudover melder BEC, at selskabet forventer at investere mere end nogensinde før i it-løsninger til compliance i 2018 - nærmere bestemt forventer selskabet investeringer for mere end 250 millioner kroner.

”Vi mander virkelig op på nogle vigtige samfundsopgaver i disse år. Lige nu arbejder vi simultant på en række ambitiøse complianceprojekter, der skal standse korruption og hvidvask, skal sikre privatliv og persondata, skal beskytte private investorer og skal afværge eller afbøde fremtidige finansielle kriser,” lyder det i en pressemeddelelse fra Kurt Nørrisgaard, administrerende direktør i BEC.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest