Visma fortsætter danske opkøbsbølge: Køber dansk it-konsulenthus

Norske Visma har i de senere købt op for milliarder af kroner i den danske it-branche. Nu køber nordmændene majoriteten i endnu et dansk it-firma.

Artikel top billede

Norske Visma har i de senere år opkøbt en lang række store danske it-firmaer.

Nu lægger nordmændene endnu et selskab til rækken, nemlig det danske konsulenthus Kapacity, som har specialiseret sig i forskellige genrer inden for business analytics og avanceret data-analyse baseret på løsninger fra Microsoft, IBM og Targit.

Visma Consulting køber nemlig i første omgang 60 procent af det danske konsulenthus, der har hovedkvarter på Holmen i København, men som også har kontorer i Kolding og Aarhus.

Det er planen, at selskabet skal overtage hele Kapacity inden for de kommende år.

Parterne vil ikke oplyse den pris, som Visma betaler for Kapacity, der siden etableringen for 10 år siden er vokset til 75 medarbejdere.

“Med opkøbet af business analytics-konsulenthuset Kapacity, styrker koncernen kompetencepaletten inden for discipliner som business intelligence og advanced analytics, ligesom man nu står stærkere i henhold til at servicere store virksomheder i den private sektor,” lyder det fra Visma i en udsendt meddelelse.

Blandt Kapacitys kunder finder vi idag blandt andre Maersk Tankers, Aller Media og Bestseller - alle store koncerner, som Visma gerne vil tættere på.

Visma har i dag allerede en afdeling med speciale i business intelligence.

“Nu får vi adgang til et stort landsdækkende team bestående af markedets førende specialister, og den dybde er selvsagt interessant,” siger Torben Ryttersgaard, der er direktør i Visma Consulting, som Kapacity kommer til at høre under.

Kapacitys seneste regnskab - for 2016-2017 - viste en omsætning på 77,2 millioner kroner og et resultat på 7,3 millioner kroner.

Ifølge selskabet er omsætningen vokset med 64 procent over de seneste tre år, mens overskuddet er vokset med 45 procent.

“Vi kobler os på en af Nordens absolut førende it-virksomheder, hvilket giver adgang til spændende kompetencer og forretningsmuligheder. Dernæst er Visma Consulting blandt de toneangivende aktører inden for den offentlige sektor herhjemme, hvorimod vi primært servicerer større private virksomheder«, fortæller han med henvisning til, at man nu også vil til at byde ind på de store offentlige udbud, som er et oplagt vækstmarked for virksomheden,” lyder det fra Kapacitys topchef, Philip Lykke Christensen.

Visma har i de senere år købt Dinero, e-conomic, Mind4IT og Bluegarden.

Grunden kan du læse mere om her: Her er grunden til norske Vismas aggressive opkøbstogt i Danmark

Læs også:

Ny mand i spidsen for Visma: Skal bruge masser af nye folk for at nå ambitiøst vækstmål

Visma klar til endnu flere danske opkøb efter køb af Bluegarden: "Vi har kig på andre selskaber og har store midler til rådighed"

Jacob Wandt solgte e-conomic for 761 millioner kroner - nu er han æbleavler i Frankrig

Visma har købt to kæmpefirmaer med Mogens Elsberg som direktør på blot to år: "Jeg ved ikke, hvad det er med mig og Visma"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job