Pensionsfonde gennemfører TDC-overtagelse

En række danske pensionsfonde har sammen med den australske kapitalfond MacQuire gennemført sit opkøb af TDC. I løbet af den kommende måned vil tvangsindløsningen af de sidste aktier falde på plads.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

DK Telekommunikation ApS har nu endeligt overtaget TDC.

Konsortiet, som består pensionskasserne PFA, PKA og ATP samt den australske kapitalfond MacQuarie, meddeler fredag aften i en fondsbørsmeddelelse fra TDC, at det overtagelsestilbuddet på televirksomheden er gennembørt, bortset fra 706.680 aktier.

”Jeg vil gerne ønske de nye ejere tillykke med at tilbuddet blev accepteret," lyder det videre i fondsbørsmeddelelsen fra den nuværende bestyrelsesformand Pierre Danon.

Læs også: Konsortium opnår kontrol med mere end 90 procent af TDC: Selskabet kan nu afnoteres

Samlet værdi på 4,9 milliarder kroner

Dermed har konsortiet altså købt omkring 91 procent af aktiekapitalen i TDC til en samlet værdi på 4,9 milliarder euro, svarende til mere end 35 milliarder kroner.

Konsortiet har tidligere oplyst, at det har til hensigt at igangsætte en tvangsindløsning af de resterende 9 procent af TDC's aktiekapital, som er ejet af minoritetsaktionærer.

Konsortiet forventer at gennemføre tvangsindløsningen i begyndelsen af juni 2018. Når tvangsindløsningen er gennemført, vil konsortiet etablere en endelig kapitalstruktur.

Læs også: Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Toppen sælger aktier

Og tofolkene i TDC har også måtte sælge ud af deres aktier i forbindelse med salget.

Topchef Pernille Erenbjerg har solgt 311.784 aktier for samlet 15,7 millioner kroner, mens finansdirektør Stig Pastwa har solgt aktier for 2,1 millioner kroner.

Bestyrelsesformand Pierre Danon har til gengæld blot solgt en enkelt TDC-aktie for godt en halvtredser.

Læs også: TDC kæmper for at bremse kundeflugt: Yousee lancerer digital comedy-kanal

Indkaldes til ekstraodinær generalforsamling

TDC indkalder desuden til ekstraordinær generalforsamling den 14. maj 2018.

Her har seks bestyrelsesmedlemmer allerede oplyst, at de ikke ønsker genvalg.

Det drejer sig om formand Pierre Danon, næstformand Lene Skole, Stine Bosse, Benoit Scheen, Pieter Knook og Angus Porter.

De nuværende fire medarbejdervalgte medlemmer af bestyrelsen vil fortsætte, fremgår det af fondsbørsmeddelelsen.

Læs også: TDC roser regeringens nye 10-års plan for teknologi: "Danmark har brug for en Teknologipagt"

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos