Pensionsfonde gennemfører TDC-overtagelse

En række danske pensionsfonde har sammen med den australske kapitalfond MacQuire gennemført sit opkøb af TDC. I løbet af den kommende måned vil tvangsindløsningen af de sidste aktier falde på plads.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

DK Telekommunikation ApS har nu endeligt overtaget TDC.

Konsortiet, som består pensionskasserne PFA, PKA og ATP samt den australske kapitalfond MacQuarie, meddeler fredag aften i en fondsbørsmeddelelse fra TDC, at det overtagelsestilbuddet på televirksomheden er gennembørt, bortset fra 706.680 aktier.

”Jeg vil gerne ønske de nye ejere tillykke med at tilbuddet blev accepteret," lyder det videre i fondsbørsmeddelelsen fra den nuværende bestyrelsesformand Pierre Danon.

Læs også: Konsortium opnår kontrol med mere end 90 procent af TDC: Selskabet kan nu afnoteres

Samlet værdi på 4,9 milliarder kroner

Dermed har konsortiet altså købt omkring 91 procent af aktiekapitalen i TDC til en samlet værdi på 4,9 milliarder euro, svarende til mere end 35 milliarder kroner.

Konsortiet har tidligere oplyst, at det har til hensigt at igangsætte en tvangsindløsning af de resterende 9 procent af TDC's aktiekapital, som er ejet af minoritetsaktionærer.

Konsortiet forventer at gennemføre tvangsindløsningen i begyndelsen af juni 2018. Når tvangsindløsningen er gennemført, vil konsortiet etablere en endelig kapitalstruktur.

Læs også: Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Toppen sælger aktier

Og tofolkene i TDC har også måtte sælge ud af deres aktier i forbindelse med salget.

Topchef Pernille Erenbjerg har solgt 311.784 aktier for samlet 15,7 millioner kroner, mens finansdirektør Stig Pastwa har solgt aktier for 2,1 millioner kroner.

Bestyrelsesformand Pierre Danon har til gengæld blot solgt en enkelt TDC-aktie for godt en halvtredser.

Læs også: TDC kæmper for at bremse kundeflugt: Yousee lancerer digital comedy-kanal

Indkaldes til ekstraodinær generalforsamling

TDC indkalder desuden til ekstraordinær generalforsamling den 14. maj 2018.

Her har seks bestyrelsesmedlemmer allerede oplyst, at de ikke ønsker genvalg.

Det drejer sig om formand Pierre Danon, næstformand Lene Skole, Stine Bosse, Benoit Scheen, Pieter Knook og Angus Porter.

De nuværende fire medarbejdervalgte medlemmer af bestyrelsen vil fortsætte, fremgår det af fondsbørsmeddelelsen.

Læs også: TDC roser regeringens nye 10-års plan for teknologi: "Danmark har brug for en Teknologipagt"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S