Google rebrander sin researchafdeling: Introducerer Google AI

Forud for Googles store udviklerkonference I/O 2018, erstattede selskabet mandag navnet Google Research med Google AI. Navneændringen sker som en naturlig følge af dets enorme fokus på AI i de seneste par år.

Artikel top billede

På en blog skriver Google, at den igennem de sidste mange år har forfulgt forskning inden for AI i en sådan grad, at giganten nu vælger at fortage en navneændring for dets researchafdeling.

”For bedre at afspejle dette engagement, forener vi vores indsats under ’Google AI’, som omfatter alt den nyeste forskning, der finder sted på tværs af Google,” skriver selskabet i en blogpost.

Google skriver videre, at selskabet har været engageret i forskning, der reflekterer dets vilje til at gøre AI tilgængeligt for alle.

”Vi har i stigende grad lagt vægt på at implementere machine learning-teknikker i næsten alt, hvad vi foretager os hos Google,” skriver selskabet.

Forsøger du i dag at gå ind på Google Research, bliver du således i stedet omdirigeret til Google AI.

Googles forskning, der ikke er AI-relateret, vil også falde ind under det nye Google AI.

Læs også: Chef for nyt dansk AI-center advarer: Der er masser af selverklærede eksperter og folk som bluffer derude - sådan afslører du om de faktisk kan noget

Google I/O 2018 starter i dag

Navneændringen kommer forud for Googles store udviklingskonference I/O 2018, der starter tirsdag.

Her vil Google uden tvivl vil komme ind på fremtiden for sine forskellige produkter, services og det nyeste indenfor AI.

I år afholdes konferencen i Mountain View, Californien.

Konferencen livestreames fra 8 – 10 maj, som du kan læse mere om via Google.

Blandt de ting, vi i år kan forvente at høre mere om, er et nyt infotainment system til biler, Android Auto, den næste version af styresystemet Android, Android P, og angiveligvis også nogle nye funktioner til Google Assistant.

Det skriver trustedreviews.com blandt andet.

Læs også: Er du ved at være klar til kunstig intelligens? Umuligt at komme uden om, hvis data udgør en vigtig del af forretningen

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura