Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse

Seks medlemmer forlader TDC’s bestyrelse - inklusive formand Pierre Danon. Australske Macquarie sætter sig nu tungt på bestyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Seks af TDC-bestyrelsens 10 medlemmer bliver udskiftet i forbindelse med ejerskiftet af TDC, der nu bliver overtaget af konsortiet DK Telekommunikation, som består af pensionskasserne PFA, PKA og ATP samt australske Macqaurie.

TDC holder netop nu ekstraordinær generalforsamling hos advokatselskabet Kromann Reumert i København.

Her har formand Pierre Danon, næstformand Lene Skole samt Stine Bosse, Pieter Knook, Angus Porter og Benoit Scheen meddelt, at de udtræder af bestyrelsen.

Pierrre Danon har siddet i bestyrelsen siden 2008, mens de øvrige medlemmer har siddet i TDC-bestyrelsen i mellem et og syv år. Næstformand Lene Skole har blot været medlem i et års tid.

Ny bestyrelse

Ind træder nu englænderne Mike Parton og Martin Bradley samt australierne Nathan Luckey og Arthur Rakowski og den danske ATP-mand Ulrik Dan Weuder.

De er alle kandidater til bestyrelsen, men da DK Telekommunikation overtager aktiemajoriteten i selskabet, er det mest en formalitet at få dem valgt.

Bestyrelsessammensætningen understreger, at den australske investeringsbank ikke er med i TDC-opkøbet for sjov.

Nathan Luckey, Arthur Rakowski og Martin Bradley repræsenterer alle Macquarie Infrastructure and Real Assets, mens englænderen Mike Parton er bestyrelsesformand for selskabet Arqiva, som Macquarie ejer 25 procent af.

Selv om DK Telekommunikation har haft generalforsamlingen i sigtekornet i mere end måned, er det angiveligt ikke lykkes at finde en bestyrelsesformand endnu.

DK Telekommunikation overtog for en uge siden alle TDC-aktier med undtagelse af 76.680 aktier. Det svarer til omkring 91 procent af aktiekapitalen.

Konsortiet har tidligere oplyst, at det har til hensigt at igangsætte en tvangsindløsning af de resterende ni procent af TDC's aktiekapital, som er ejet af minoritetsaktionærer.

Konsortiet forventer at gennemføre tvangsindløsningen i begyndelsen af juni 2018. Når tvangsindløsningen er gennemført, vil konsortiet etablere en endelig kapitalstruktur.

Bestyrelsens fire medarbejdervalgte medlemmer, Mogens Jensen, John Schwartzbach, Thomas Pedersen og Zanne Stensballe er ikke på valg.

Læs også:

Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Avis: Pernille Erenbjerg stopper som topchef i TDC

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S