IDA med opsigtvækkende udmelding: Danmark bør have sin egen kryptovaluta

Regeringen bør se nærmere på mulighederne for en dansk kryptovaluta, lyder det fra kommission bag ingenørforeningen IDA.

Artikel top billede

Anbefalingen er klar fra den såkaldte Siri-kommission:

Danmark skal have sin egen kryptovaluta, og den skal være udstedt af Nationalbanken.

Det skriver Finans.dk

"Kryptovalutaer er et tema, der vokser med lynets hast, så det er vigtigt, vi er på forkant med, hvad Danmarks rolle skal være. Der mangler viden om fordele og ulemper, og der mangler viden, så man politisk kan tage stilling til det her. Så derfor peger vi på at få det undersøgt bredere, og ikke bare af Nationalbanken," siger Ida Auken, der er formand for kommissionen til Finans.

Læs også: På trods af voldsomt kurshop står Nationalbanken fast: "Bitcoins er ikke penge"

Anbefalingen kommer som en del af en rapport, som Siri-kommissionenhar udgivet, hvor dem også giver en række anbefalinger til fremtiden for finanssektoren.

Siri-kommissionen blev etableret i 2016 i et samarbejde mellem ingeniørforeningen IDA og folketingspolitikeren Ida Auken (R).

Nationalbanken er tvetydig

Hos den kommende udsteder af en eventuel dansk krytovaluta har man haft svingende holdinger til en dansk valuta basseret på blockchain-teknologien.

I et interview til det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg sagde direktøenr for Nationalbanken, Lars Rohde, at han var åben over for at se nærmere på blockchain-teknologien.

Det kan du læse mere om her: E-krone kan være på vej: Den danske og svenske nationalbank overvejer at indføre digital valuta

"Det vil især have stor værdi, når det gælder små betalinger og mikrobetalinger. Det vil være hurtigere, billigere og lettere, hvis du og jeg kan gennemføre betalingerne elektronisk," sagde Lars Rohde dengang til Bloomberg.

Senere har Nationalbanken dog udtalt, at man ingen planer har om en dansk krytovaluta, og at den ser store ulemper ved digitale centrabankpenge i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank