IDA med opsigtvækkende udmelding: Danmark bør have sin egen kryptovaluta

Regeringen bør se nærmere på mulighederne for en dansk kryptovaluta, lyder det fra kommission bag ingenørforeningen IDA.

Artikel top billede

Anbefalingen er klar fra den såkaldte Siri-kommission:

Danmark skal have sin egen kryptovaluta, og den skal være udstedt af Nationalbanken.

Det skriver Finans.dk

"Kryptovalutaer er et tema, der vokser med lynets hast, så det er vigtigt, vi er på forkant med, hvad Danmarks rolle skal være. Der mangler viden om fordele og ulemper, og der mangler viden, så man politisk kan tage stilling til det her. Så derfor peger vi på at få det undersøgt bredere, og ikke bare af Nationalbanken," siger Ida Auken, der er formand for kommissionen til Finans.

Læs også: På trods af voldsomt kurshop står Nationalbanken fast: "Bitcoins er ikke penge"

Anbefalingen kommer som en del af en rapport, som Siri-kommissionenhar udgivet, hvor dem også giver en række anbefalinger til fremtiden for finanssektoren.

Siri-kommissionen blev etableret i 2016 i et samarbejde mellem ingeniørforeningen IDA og folketingspolitikeren Ida Auken (R).

Nationalbanken er tvetydig

Hos den kommende udsteder af en eventuel dansk krytovaluta har man haft svingende holdinger til en dansk valuta basseret på blockchain-teknologien.

I et interview til det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg sagde direktøenr for Nationalbanken, Lars Rohde, at han var åben over for at se nærmere på blockchain-teknologien.

Det kan du læse mere om her: E-krone kan være på vej: Den danske og svenske nationalbank overvejer at indføre digital valuta

"Det vil især have stor værdi, når det gælder små betalinger og mikrobetalinger. Det vil være hurtigere, billigere og lettere, hvis du og jeg kan gennemføre betalingerne elektronisk," sagde Lars Rohde dengang til Bloomberg.

Senere har Nationalbanken dog udtalt, at man ingen planer har om en dansk krytovaluta, og at den ser store ulemper ved digitale centrabankpenge i Danmark.

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse