SKI anbefaler alle offentlige kunder at vente med køb hos Atea: Ser med stor alvor på dommen

SKI anbefaler alle offentlige kunder at vente med at købe ind hos Atea indtil Kammeradvokaten har foretaget sin vurdering i kølvandet på dommen i bestikkelsessagen onsdag.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Dagen efter der faldt domsafsigelsen i danmarkshistoriens måske største bestikkelsessag, har først Moderniseringsstyrelsen og nu SKI besluttet sig for at anbefale alle offentlige kunder at sætte deres indkøb på pause med Atea, der onsdag blev idømt - og accepterede - en bøde på 10 millioner kroner.

”I SKI tager vi kraftigt afstand fra alle former for bestikkelse og underslæb. Vi ser derfor med stor alvor på dommen,” udtaler administrerende direktør i SKI, Signe Lynggaard Madsen på SKI's hjemmeside.

Læs også: Staten vil stoppe al indkøb hos Atea efter dom i bestikkelses-sag: Sætter undersøgelse i gang

Hun fortæller, at SKI siden sommeren 2015, hvor sagen begyndte at rulle, har stillet en række krav til Atea.

"Vi har dels krævet, at Atea samarbejdede fuldt ud med politiet om opklaringen af sagen, dels at Atea igangsatte en række tekniske, organisatoriske og personalemæssige tiltag, så vi kunne blive betrygget i, at vi aldrig igen kommer i en lignende situation,” fortsætter hun.

Nu vil SKI altså bede Kammeradvokaten om at vurdere en redegørelse og dokumentation fra Atea oven på den endelige dom.

Herefter vil SKI og Moderniseringsstyrelsen afgøre, hvilke konsekvenser det skal have for Atea.

Læs også: Atea accepterer dom i bestikkelsessag: Betaler bøde på 10 millioner kroner

SKI opfordrer samtidig alle offentlige myndigheder, som gør brug af SKI-aftaler at afvente vurderingen, før man køber ind hos Atea.

”Vi har vores primære fokus på de mange myndigheder, der løbende har brug for at købe it i hverdagen. Min anbefaling er, at de afventer vores endelige vurdering af konsekvenserne af dommen. Og kan de ikke vente, så i det mindste at gøre et køb ved Atea betinget af vores vurdering,” siger Signe Lynggaard Madsen.

Når der kommer en afklaring fra Kammeradvokaten vil SKI sammen med Moderniseringsstyrelsen beslutte, hvilke konsekvenser dommen skal have for Atea.

Indtil da er handlen med det nu dømte Atea sat i bero.

Læs også:

Her er dommene i Atea-bestikkelsessagen: Millionbøde til Atea og fængselsstraffe til de tiltalte

Computerworld mener: Atea-dommen har konsekvenser for os alle: Har du fået ryddet op?

Fire af de dømte i Atea-sagen anker dommen: Resten kræver betænkningstid

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo