SKI anbefaler alle offentlige kunder at vente med køb hos Atea: Ser med stor alvor på dommen

SKI anbefaler alle offentlige kunder at vente med at købe ind hos Atea indtil Kammeradvokaten har foretaget sin vurdering i kølvandet på dommen i bestikkelsessagen onsdag.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Dagen efter der faldt domsafsigelsen i danmarkshistoriens måske største bestikkelsessag, har først Moderniseringsstyrelsen og nu SKI besluttet sig for at anbefale alle offentlige kunder at sætte deres indkøb på pause med Atea, der onsdag blev idømt - og accepterede - en bøde på 10 millioner kroner.

”I SKI tager vi kraftigt afstand fra alle former for bestikkelse og underslæb. Vi ser derfor med stor alvor på dommen,” udtaler administrerende direktør i SKI, Signe Lynggaard Madsen på SKI's hjemmeside.

Læs også: Staten vil stoppe al indkøb hos Atea efter dom i bestikkelses-sag: Sætter undersøgelse i gang

Hun fortæller, at SKI siden sommeren 2015, hvor sagen begyndte at rulle, har stillet en række krav til Atea.

"Vi har dels krævet, at Atea samarbejdede fuldt ud med politiet om opklaringen af sagen, dels at Atea igangsatte en række tekniske, organisatoriske og personalemæssige tiltag, så vi kunne blive betrygget i, at vi aldrig igen kommer i en lignende situation,” fortsætter hun.

Nu vil SKI altså bede Kammeradvokaten om at vurdere en redegørelse og dokumentation fra Atea oven på den endelige dom.

Herefter vil SKI og Moderniseringsstyrelsen afgøre, hvilke konsekvenser det skal have for Atea.

Læs også: Atea accepterer dom i bestikkelsessag: Betaler bøde på 10 millioner kroner

SKI opfordrer samtidig alle offentlige myndigheder, som gør brug af SKI-aftaler at afvente vurderingen, før man køber ind hos Atea.

”Vi har vores primære fokus på de mange myndigheder, der løbende har brug for at købe it i hverdagen. Min anbefaling er, at de afventer vores endelige vurdering af konsekvenserne af dommen. Og kan de ikke vente, så i det mindste at gøre et køb ved Atea betinget af vores vurdering,” siger Signe Lynggaard Madsen.

Når der kommer en afklaring fra Kammeradvokaten vil SKI sammen med Moderniseringsstyrelsen beslutte, hvilke konsekvenser dommen skal have for Atea.

Indtil da er handlen med det nu dømte Atea sat i bero.

Læs også:

Her er dommene i Atea-bestikkelsessagen: Millionbøde til Atea og fængselsstraffe til de tiltalte

Computerworld mener: Atea-dommen har konsekvenser for os alle: Har du fået ryddet op?

Fire af de dømte i Atea-sagen anker dommen: Resten kræver betænkningstid

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S