New York er den første amerikanske by, der bremser Uber: Stopper for udstedelsen af licenser

New York sætter en stopper for Uber og andre kørselstjenesters udvikling i byen. I det næste år bliver der ikke udstedt nye licenser.

Artikel top billede

New York bliver den første amerikanske by til at sætte forhindringer op for kørselstjenester som Uber og Lyft.

Byens politikere vil over det næste år nærstudere industurien, og i den periode vil det ikke være muligt at få en ny licens som eksempelvis Uber-chauffør.

Undersøgelserne skal blandt andet kigge på, hvor meget kørselstjenesterne reelt hjælper trafikken samt lønforholdene i branchen.

Det skriver Financial Times.

Tiltaget er lavet for at håndtere den ekstreme vækst blandt kørselstjenester, som kritikere mener oversvømmer storbyens gader.

Læs også: Lance Armstrong måtte betale over 40 millioner til den amerikanske stat - men blev reddet af en række utrolige tech-investeringer: "Det var ren held"

Uber starter underskriftsindsamling

Både Uber og Lyft har protesteret imod tiltaget fra New Yorks politikere.

Uber har iværksat en aggressiv kampagne, der kører både i fjernsynet, på Ubers egen app og på en række online-platforme.

Her opfordrer selskabet sine kunder til at skrive under på en underskriftsindsamling imod kravet fra politikerne.

Læs også: Først vandt Uber appelsag i London: Nu vil tjenesten tilbage til Danmark

Uber: Det skader trafikken

Uber og Lyft advarer imod, at fastfrysningen af licenser vil skade trafikken i den amerikanske storby.

"Byens beslutning om at udstede 12-måneders pause til nye licenser vil true en af de få pålidelige transportmuligheder, uden at man gør noget for ordne Subway'en (New York undergrund, red.) eller på anden måde lette overbelastningen af trafikken," lyder det fra Josh Gold, der er talsmand hos Uber.

Det anslås, at der lige nu er omkring 80.000 køretøjer i New York, som kan lejes via deletjenster.

Til sammenligning er 13.500 taxaer og derudover 40.000 køretøjer, som kan lejes via andre kanaler.

Læs også: Ubers elcykler triller ind i Europa

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo