New York er den første amerikanske by, der bremser Uber: Stopper for udstedelsen af licenser

New York sætter en stopper for Uber og andre kørselstjenesters udvikling i byen. I det næste år bliver der ikke udstedt nye licenser.

Artikel top billede

New York bliver den første amerikanske by til at sætte forhindringer op for kørselstjenester som Uber og Lyft.

Byens politikere vil over det næste år nærstudere industurien, og i den periode vil det ikke være muligt at få en ny licens som eksempelvis Uber-chauffør.

Undersøgelserne skal blandt andet kigge på, hvor meget kørselstjenesterne reelt hjælper trafikken samt lønforholdene i branchen.

Det skriver Financial Times.

Tiltaget er lavet for at håndtere den ekstreme vækst blandt kørselstjenester, som kritikere mener oversvømmer storbyens gader.

Læs også: Lance Armstrong måtte betale over 40 millioner til den amerikanske stat - men blev reddet af en række utrolige tech-investeringer: "Det var ren held"

Uber starter underskriftsindsamling

Både Uber og Lyft har protesteret imod tiltaget fra New Yorks politikere.

Uber har iværksat en aggressiv kampagne, der kører både i fjernsynet, på Ubers egen app og på en række online-platforme.

Her opfordrer selskabet sine kunder til at skrive under på en underskriftsindsamling imod kravet fra politikerne.

Læs også: Først vandt Uber appelsag i London: Nu vil tjenesten tilbage til Danmark

Uber: Det skader trafikken

Uber og Lyft advarer imod, at fastfrysningen af licenser vil skade trafikken i den amerikanske storby.

"Byens beslutning om at udstede 12-måneders pause til nye licenser vil true en af de få pålidelige transportmuligheder, uden at man gør noget for ordne Subway'en (New York undergrund, red.) eller på anden måde lette overbelastningen af trafikken," lyder det fra Josh Gold, der er talsmand hos Uber.

Det anslås, at der lige nu er omkring 80.000 køretøjer i New York, som kan lejes via deletjenster.

Til sammenligning er 13.500 taxaer og derudover 40.000 køretøjer, som kan lejes via andre kanaler.

Læs også: Ubers elcykler triller ind i Europa

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job