Hackere finder 47 sårbarheder i 25 forskellige Android-telefoner: Giver mulighed for at tage screenshots og sende sms'er

En gruppe hackere finder 47 sårbarheder på 25 forskellige Android-telefoner. Listen af kompromitterede telefoner tæller modeller fra både Nokia, LG, Sony og ZTE.

Artikel top billede

Nokia, LG, Sony og ZTE er blandt de producenter, som en gruppe hackere er lykkedes med at finde en række alvorlige sårbarheder i.

De fleste antal sårbarheder har hackerne fundet i mobiltelefoner fra kinesiske ZTE, hvor det lykkedes hackerne at få adgang til kontaktoplysninger, sende sms'er og læse og redigere tidligere sms'er på producentens ZMAX Pro-model.

Det skriver mediet Bleeping Computer.

Men de øvrige producenter går heller ikke fri. Nokia 6 rummer mulighed for at tage sceenshots af telefonen, mens den er i brug. Den samme sårbarhed har hackerne fundet i Sonys Experia L1.

LG's G6 er også blandt de 25 Android-telefoner. Her har hackerne mulighed for at låse brugeren ude af telefonen, hvilket vil tvinge ejeren til at genstarte telefonen til fabriksindstillingerne.

Læs også: Microsofts danske it-sikkerhedsdirektør: “Vi kan ikke alene overlade it-sikkerheden til de professionelle”

En del af sårbarhederne på de 25 telefoner er, at de alle udnytter app, der allerede er installeret på telefonen, når du køber den.

Andre af sårbarhederne skyldes programmer, som er umulige at fjerne fra telefonen.

Kun en lille del af problemerne

Hackerne bag afsløringerne er en del af sikkerhedsvirksomheden Kryptowire, og ifølge selskabets CEO viser afsløringerne kun en brøkdel af problemet.

Læs også: Har du styr på data? Dine medarbejderes arbejdstelefoner er tikkende GDPR-bomber

“Med hundredevis af mobilproducenter og modeller på markedet, så kan manuelle test simpelthen ikke identificere alle sårbarheder på mobiltelefoners pre-installerede apps,” lyder det ifølge Bleeping Computers fra Kryptowire.

Det er da også langt fra unikt, at hackere lykkedes med at finde sårbarheder hos mobilproducenterne.

Læs også: Forskerhold advarer: Samsung-smartphones kan angribes via Meltdown-sikkerhedsbristen

I sidste uge kunne en forskergruppe afsløre at Samsungs telefoner kan blive ramt af et Meltdown-angreb, der giver hackere mulighed for at overtage styringen med telefonen.

Det er ellers en type malware, der mest har ramt computere, men telefonerne kan altså ikke gå fri længere.

Mange fælles sårbarheder

På listen over telefoner, der kan blive ofre for et hackerangreb finder vi også mindre kendte producenter, som Vivo, SKY, Leagoo, Doogee og Coolpad.

Mange af sårbarhederne er de samme på tværs af mobilproducentrerne, men de mest alvorlige er, at hackerne får mulighed for at se og ændre i dine sms'er og tage screenshots på telefonen på udvalgte tidspunkter.

Du kan se den fulde liste over alle modellerne og hvilke sårbarheder hackerne fandt her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job