Apple fjerner 25.000 gambling-apps fra App Store i Kina

Apps, der falder indenfor kategorien gambling og lotto, er blevet fjernet fra App Store i Kina. Apple forklarer det med, at de er ulovlige og ikke må figurere i den kinesiske App Store.

Artikel top billede

Foto: Frederik Danvig (Foto: Frederik Danvig)

Apple har fjernet 25.000 gambling- og lottoapps fra den kinesiske App Store.

Det skriver det statskontrollerede kinesiske medie, China Central Television i et Tweet.

De mange gambling-apps er ulovlige jævnfør kinesisk lov og har ført til økonomisk tab for brugerne, skriver det kinesiske medie.

I en udtalelse til The Wall Street Journal bekræfter Apple fjernelsen af de mange apps, men kommer ikke nærmere ind på antallet.

”Gambling-apps er ulovlige og ikke tilladte i App Store i Kina. Vi har allerede fjernet mange apps og udviklere, der forsøger at distribuere ulovlige gambling-apps i vores App Store, og vi er på vagt overfor at finde dem og stoppe dem fra at være i App Store,” udtaler Apple.

Læs også: Den kinesiske app WeChat er en uundværlig del af én milliard menneskers liv: Den får vestlige apps til at virke direkte primitive, men pas på med hvad du skriver

Kinesisk kritik og handelsspændinger

Den store massakre i den kinesiske App Store kommer efter, at Apple tidligere har været udsat for heftig kritik i kinesiske medier.

Senest blev Apple blandt andet beskyldt for at give adgang til ulovligt indhold som gambling-apps via iMessage, og nu ser det ud til, at Apple er gået i gang med et stor oprydningsarbejde.

Apple har tidligere udtalt, at man var i dialog med kinesiske televirksomheder for at se hvilke yderligere tiltag, der kunne implementeres for at komme problemerne til livs.

Læs mere om det her: Apple i samarbejde med kinesiske televirksomheder oven på massiv kritik

Storkina (Fastlandskina, Hong Kong, Macao og Taiwan) udgør det næststørste marked for Apple.

Den kinesiske kritik af Apple kommer samtidig i kølvandet på store handelsspændinger mellem Kina og USA. Kina har ifølge Reuters mindre mulighed for at matche de samme tariffer som USA, og skruer for tiden i op for kontrollen med flere af store amerikanske tech-giganter.

Nu må Apple afvente om den seneste oprydning i App Store er nok til at få den kinesiske kritik til at gå af ballonen.

Læs også: Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS