Apple fjerner 25.000 gambling-apps fra App Store i Kina

Apps, der falder indenfor kategorien gambling og lotto, er blevet fjernet fra App Store i Kina. Apple forklarer det med, at de er ulovlige og ikke må figurere i den kinesiske App Store.

Artikel top billede

Foto: Frederik Danvig (Foto: Frederik Danvig)

Apple har fjernet 25.000 gambling- og lottoapps fra den kinesiske App Store.

Det skriver det statskontrollerede kinesiske medie, China Central Television i et Tweet.

De mange gambling-apps er ulovlige jævnfør kinesisk lov og har ført til økonomisk tab for brugerne, skriver det kinesiske medie.

I en udtalelse til The Wall Street Journal bekræfter Apple fjernelsen af de mange apps, men kommer ikke nærmere ind på antallet.

”Gambling-apps er ulovlige og ikke tilladte i App Store i Kina. Vi har allerede fjernet mange apps og udviklere, der forsøger at distribuere ulovlige gambling-apps i vores App Store, og vi er på vagt overfor at finde dem og stoppe dem fra at være i App Store,” udtaler Apple.

Læs også: Den kinesiske app WeChat er en uundværlig del af én milliard menneskers liv: Den får vestlige apps til at virke direkte primitive, men pas på med hvad du skriver

Kinesisk kritik og handelsspændinger

Den store massakre i den kinesiske App Store kommer efter, at Apple tidligere har været udsat for heftig kritik i kinesiske medier.

Senest blev Apple blandt andet beskyldt for at give adgang til ulovligt indhold som gambling-apps via iMessage, og nu ser det ud til, at Apple er gået i gang med et stor oprydningsarbejde.

Apple har tidligere udtalt, at man var i dialog med kinesiske televirksomheder for at se hvilke yderligere tiltag, der kunne implementeres for at komme problemerne til livs.

Læs mere om det her: Apple i samarbejde med kinesiske televirksomheder oven på massiv kritik

Storkina (Fastlandskina, Hong Kong, Macao og Taiwan) udgør det næststørste marked for Apple.

Den kinesiske kritik af Apple kommer samtidig i kølvandet på store handelsspændinger mellem Kina og USA. Kina har ifølge Reuters mindre mulighed for at matche de samme tariffer som USA, og skruer for tiden i op for kontrollen med flere af store amerikanske tech-giganter.

Nu må Apple afvente om den seneste oprydning i App Store er nok til at få den kinesiske kritik til at gå af ballonen.

Læs også: Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S