Her er tallene i Netcompanys debutregnskab som børsnoteret virksomhed: Væksten buldrer afsted - men aktionærerne dumper resultaterne

Stor fremgang i væksten, men stagnation på bundlinjen og utilfredse aktionærer. Det er overskrifterne, efter Netcompany tirsdag offentliggjorde selskabets første regnskab som børsnoteret virksomhed.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Væksten hamrer i vejret hos Netcompany, der netop har aflagt sit første regnskab, siden it-selskabet blev børsnoteret i begyndelsen af juni.

Det viser, at Netcompany i årets første seks måneder har omsat for lidt mere end en milliard kroner, hvilket er en markant stigning i forhold til første halvår i 2017, hvor selskabet kun omsatte for 635 milllioner kroner.

Læs også: Netcompanys André Rogaczewski blev 263 millioner kroner rigere torsdag: Børsnotering gik over stok og sten

Det er særligt i andet kvartal, at væksten er gået på himmelflugt i forhold til 2017.

Her har Netcompany øget sin omsætning til hele 502,6 millioner kroner, hvilket blandt andet skyldes et opkøb i England.

I 2017 var tallet 302,3 millioner kroner.

"Vores høje aktivitetsniveau fra 2017 og 1. kvartal 2018 er opretholdt i 2. kvartal 2018, og vi ser en stærk efterspørgsel på vores løsninger i alle segmenter og lande," lyder det André Rogaczewski, Netcompanys administrerende direktør og medstifter i rengskabsmeddelelsen.

Læs også: Stort it-system fra Netcompany ramt af problemer: Tusindsvis af danskere har været ramt

Bundlinjen fulgte ikke med i andet kvartal

Til gengæld er bundlinjen ikke fulgt med toplinjen op i andet kvartal.

Her må Netcompany indkassere et underskud på 16,6 millioner kroner, hvilket er noget en omvæltning fra overskuddet på 22 millioner kroner i samme periode i 2017.

En stærk indtjening i årets første tre måneder gør dog, at Netcompany alligevel kommer ud af første halvdel af 2018 med et overskud på 34,6 millioner kroner.

Det er stort set identisk med overskuddet på 35,1 millioner kroner for samme periode i 2017.

Læs også: Danmark har tradition for kuldsejlede it-projekter i det offentlige: I hvilke andre brancher accepterer man en vare med 1.000 fejl?

Massiv stigning i antallet af ansatte

Netcompany leverede et samlet overskud på 141,6 millioner kroner for hele 2017, og her var omsætningen på omkring 1,4 milliarder kroner.

Den massive fremgang i omsætningen giver sig også til udtryk i selskabets medarbejderstab, som er blevet øget markant over det seneste år.

Netcompany oplyser, at selskabet i gennemsnit beskæftigede 1.792 fuldtidsansatte i første halvår 2018.

Det er en stigning på 752 fuldtidsansatte i forhold til samme periode året før.

Tallet for andet kvartal er endnu højere.

Her har Netcompany i gennemsnit 1.817 ansatte.

Aktionærerne har ikke taget godt imod it-selskabets første regnskab som børsnoteret virksomhed.

På de første 55 minutter efter fondsbørsens åbning faldt Netcompany-aktien med hele 8,5 procent til kurs 215.

Læs også: Fujitsu besejrer Netcompany og Formpipe i kampen om nyt it-system til Københavns Kommune: "Det er den største aftale, som vi har indgået i 2018"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision