Trods blodrøde tal på bundlinjen: Nu indkasserer Spotify-stifter kæmpe børsgevinst

Den ene stifter af den populære, men underskudsgivende svenske streamingtjeneste Spotify har for nylig tjent en formue ved at sælge ud af sine aktier.

Artikel top billede

Daniel Ek (tv) og Martin Lorentzon (th) stiftede Spotify i 2006. Nu har Martin Lorentzon - muligvis for første gang - solgt ud af sine aktier i selskabet.

I sidste måned solgte Spotify-stifteren Martin Lorentzon aktier for 370 millioner svenske kroner, hvilket svarer til lige knap 260 millioner danske kroner.

Det skriver det svenske erhvervsmedie Di Digital, der har fået adgang til oplysningerne via det amerikanske finanstilsyn SEC.

Ifølge det svenske medie er der meget, der tyder på, at det er første gang at Martin Lorentzon, der i 2006 stiftede Spotify sammen med Daniel Ek, sælger ud af sin aktiebeholdning.

Læs også: Spotify børsnoteres: Så rige bliver stifterne

Kan være første store aktiesalg

Di Digital oplyser, at mediet har været i kontakt med en række kilder, der oplyser, at de ikke har kendskab til at han tidligere skulle have solgt ud af sine aktier.

Spotify blev børsnoteret i New York tirsdag 3. april i år, og siden da er virksomhedens aktiekurs steget med knap 20 procent. Det er på trods af, at virksomheden fortsætter med at tabe milliarder af kroner hvert eneste år.

Virksomhedens seneste kvartalsregnskab viste et driftsunderskud på 90 millioner euro, hvilket svarer 670 millioner kroner.

Læs også:
Spotify fortsætter med at tabe penge – en del af forklaringen skal findes i GDPR

Søren fik en god ide og overhalede Spotify inden om: Her er historien om skabelsen af verdens måske første gratis musiktjeneste - som var dansk

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo