Trods blodrøde tal på bundlinjen: Nu indkasserer Spotify-stifter kæmpe børsgevinst

Den ene stifter af den populære, men underskudsgivende svenske streamingtjeneste Spotify har for nylig tjent en formue ved at sælge ud af sine aktier.

Artikel top billede

Daniel Ek (tv) og Martin Lorentzon (th) stiftede Spotify i 2006. Nu har Martin Lorentzon - muligvis for første gang - solgt ud af sine aktier i selskabet.

I sidste måned solgte Spotify-stifteren Martin Lorentzon aktier for 370 millioner svenske kroner, hvilket svarer til lige knap 260 millioner danske kroner.

Det skriver det svenske erhvervsmedie Di Digital, der har fået adgang til oplysningerne via det amerikanske finanstilsyn SEC.

Ifølge det svenske medie er der meget, der tyder på, at det er første gang at Martin Lorentzon, der i 2006 stiftede Spotify sammen med Daniel Ek, sælger ud af sin aktiebeholdning.

Læs også: Spotify børsnoteres: Så rige bliver stifterne

Kan være første store aktiesalg

Di Digital oplyser, at mediet har været i kontakt med en række kilder, der oplyser, at de ikke har kendskab til at han tidligere skulle have solgt ud af sine aktier.

Spotify blev børsnoteret i New York tirsdag 3. april i år, og siden da er virksomhedens aktiekurs steget med knap 20 procent. Det er på trods af, at virksomheden fortsætter med at tabe milliarder af kroner hvert eneste år.

Virksomhedens seneste kvartalsregnskab viste et driftsunderskud på 90 millioner euro, hvilket svarer 670 millioner kroner.

Læs også:
Spotify fortsætter med at tabe penge – en del af forklaringen skal findes i GDPR

Søren fik en god ide og overhalede Spotify inden om: Her er historien om skabelsen af verdens måske første gratis musiktjeneste - som var dansk

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet