Trumps toldsatser kan føre til dyrere Apple-produkter: Nu vil præsidenten presse Apple til at producere i USA

Nye toldsatser på produkter produceret i Kina kan få store konsekvenser for Apple, der kan blive tvunget til at hæve priserne på sine produkter.

Artikel top billede

Apple har meddelt, at nye amerikanske toldsatser på produkter produceret i Kina kan føre til højere priser på en lang række af selskabets produkter.

Her i blandt Apple Watch og Apples hovedtelefoner AirPods.

Det skriver Bloomberg.

Den amerikanske præsident Donald Trump har allerede indført toldsatser på kinesiske produkter til en værdi på 50 milliard dollar, og USA planlægger nu at indføre nye toldsatser til en værdi på yderligere 200 millliarder dollar.

I weekenden anerkendte den amerikanske præsident i et tweet, at de højere toldsatser kunne føre til højere priser, men slog samtidig fast, at der fandtes en løsning på problemstillingen.

”Lav jeres produkter i USA i stedet for Kina. Byg nye fabrikker nu. Spændende,” skrev præsidenten på Twitter.

Læs også: Apple i samarbejde med kinesiske televirksomheder oven på massiv kritik

Apple: Vil ramme amerikanske forbrugere
I et brev til den amerikanske regering, som Apple afsendte onsdag, opfordrer virksomheden til, at Trump-administrationen genovervejer de nye toldsatser.

”Vores bekymring med de nye toldsatser er, at USA vil blive ramt hårdest, hvilket kan føre til lavere vækst i USA, dårligere konkurrenceevne og højere priser for amerikanske forbrugere.”

Det fremgår ikke af Apple, hvorvidt virksomhedens absolut vigtigste produkt iPhonen vil blive ramt. Men ikke desto mindre fik Apples advarsel virksomhedens aktiekurs til at falde fredag.

Læs også:
Trump giver løfte til Apples Tim Cook: iPhones bliver ikke en del af ulmende handelskrig

Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS