Trumps toldsatser kan føre til dyrere Apple-produkter: Nu vil præsidenten presse Apple til at producere i USA

Nye toldsatser på produkter produceret i Kina kan få store konsekvenser for Apple, der kan blive tvunget til at hæve priserne på sine produkter.

Artikel top billede

Apple har meddelt, at nye amerikanske toldsatser på produkter produceret i Kina kan føre til højere priser på en lang række af selskabets produkter.

Her i blandt Apple Watch og Apples hovedtelefoner AirPods.

Det skriver Bloomberg.

Den amerikanske præsident Donald Trump har allerede indført toldsatser på kinesiske produkter til en værdi på 50 milliard dollar, og USA planlægger nu at indføre nye toldsatser til en værdi på yderligere 200 millliarder dollar.

I weekenden anerkendte den amerikanske præsident i et tweet, at de højere toldsatser kunne føre til højere priser, men slog samtidig fast, at der fandtes en løsning på problemstillingen.

”Lav jeres produkter i USA i stedet for Kina. Byg nye fabrikker nu. Spændende,” skrev præsidenten på Twitter.

Læs også: Apple i samarbejde med kinesiske televirksomheder oven på massiv kritik

Apple: Vil ramme amerikanske forbrugere
I et brev til den amerikanske regering, som Apple afsendte onsdag, opfordrer virksomheden til, at Trump-administrationen genovervejer de nye toldsatser.

”Vores bekymring med de nye toldsatser er, at USA vil blive ramt hårdest, hvilket kan føre til lavere vækst i USA, dårligere konkurrenceevne og højere priser for amerikanske forbrugere.”

Det fremgår ikke af Apple, hvorvidt virksomhedens absolut vigtigste produkt iPhonen vil blive ramt. Men ikke desto mindre fik Apples advarsel virksomhedens aktiekurs til at falde fredag.

Læs også:
Trump giver løfte til Apples Tim Cook: iPhones bliver ikke en del af ulmende handelskrig

Tim Cook møder Trump i Det Hvide Hus: Apple kan blive alvorligt klemt i handelskrig med Kina

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job