Qualcomm beskylder Apple for at stjæle forretningshemmeligheder: "Sjusket, uhensigtsmæssig og bedragerisk adfærd"

Endnu et kapitel kan skrive i den intense slåskamp mellem Apple og Qualcomm. Nu beskylder Qualcomm Apple for at stjæle forretningshemmeligheder.

Artikel top billede

Apple stjæler fortrolige oplysninger vedrørende Qualcomms chips-forretning og giver dem videre til konkurrenten Intel.

Det er den bastante melding fra Qualcomm, der nu beskylder Apple for at give informationerne videre til Intel for at bane vejen for, at Apple kan skifte over til Intels semiconducters. Et skifte som kan have kostet Qualcomm milliarder af dollars i tabt forretning.

Det skriver Reuters.

Læs også: Apple dropper Qualcomm som kæmpe-leverandør - og det kan gå ud over hastigheden på din næste iPhone

Beskyldningen er nu blevet sat på juridisk papir og indgivet af Qualcomm. Tidligere har Qualcomm beskyldt Apple for at misbruge hemmeligt software fra Qualcomm til at dele informationer om chips med ingeniører hos Intel.

Nu går Qualcomm videre ved at påstå, at Apple har stålet Qualcomms handelshemmeligheder i en "flerårig kampagne af sjusket, uhensigtsmæssig og bedragerisk adfærd". En adfærd designet til ultimativt at dreje Qualcomms Apple-baserede forretning over i hænderne på Intel.

Hverken Apple eller Intel har ikke ønsket at kommentere beskyldningerne over for Reuters.

Qualcomm har ellers været leverandør til Apple i et årti, men med iPhone 7, der blev lanceret i 2016, begyndte Apple at bruge Intel-modemchips. I de spritnye iPhones er det også Intel, der står bag modemchips.

Læs også: Her er anmeldernes dom over Apples nye iPhone Xs og Xs Max

De to californiske selskaber har gennem de seneste år været kastet ud i en juridisk hanekamp, der for alvor tog fart i januar og nu kan skrive endnu et kapitel til slåskampen.

Tidligere har Apple lagt sag an mod Qualcomm, hvor den beskyldte Qualcomm for at misbruge sin dominerende markedsposition til at blokere for konkurrenter og opkræve alt for høje licenspriser.

Læs også: Apple og chip-gigant i juridisk hanekamp: Qualcomm kan blive smidt på porten, når den næste iPhone kommer

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S