Qualcomm beskylder Apple for at stjæle forretningshemmeligheder: "Sjusket, uhensigtsmæssig og bedragerisk adfærd"

Endnu et kapitel kan skrive i den intense slåskamp mellem Apple og Qualcomm. Nu beskylder Qualcomm Apple for at stjæle forretningshemmeligheder.

Artikel top billede

Apple stjæler fortrolige oplysninger vedrørende Qualcomms chips-forretning og giver dem videre til konkurrenten Intel.

Det er den bastante melding fra Qualcomm, der nu beskylder Apple for at give informationerne videre til Intel for at bane vejen for, at Apple kan skifte over til Intels semiconducters. Et skifte som kan have kostet Qualcomm milliarder af dollars i tabt forretning.

Det skriver Reuters.

Læs også: Apple dropper Qualcomm som kæmpe-leverandør - og det kan gå ud over hastigheden på din næste iPhone

Beskyldningen er nu blevet sat på juridisk papir og indgivet af Qualcomm. Tidligere har Qualcomm beskyldt Apple for at misbruge hemmeligt software fra Qualcomm til at dele informationer om chips med ingeniører hos Intel.

Nu går Qualcomm videre ved at påstå, at Apple har stålet Qualcomms handelshemmeligheder i en "flerårig kampagne af sjusket, uhensigtsmæssig og bedragerisk adfærd". En adfærd designet til ultimativt at dreje Qualcomms Apple-baserede forretning over i hænderne på Intel.

Hverken Apple eller Intel har ikke ønsket at kommentere beskyldningerne over for Reuters.

Qualcomm har ellers været leverandør til Apple i et årti, men med iPhone 7, der blev lanceret i 2016, begyndte Apple at bruge Intel-modemchips. I de spritnye iPhones er det også Intel, der står bag modemchips.

Læs også: Her er anmeldernes dom over Apples nye iPhone Xs og Xs Max

De to californiske selskaber har gennem de seneste år været kastet ud i en juridisk hanekamp, der for alvor tog fart i januar og nu kan skrive endnu et kapitel til slåskampen.

Tidligere har Apple lagt sag an mod Qualcomm, hvor den beskyldte Qualcomm for at misbruge sin dominerende markedsposition til at blokere for konkurrenter og opkræve alt for høje licenspriser.

Læs også: Apple og chip-gigant i juridisk hanekamp: Qualcomm kan blive smidt på porten, når den næste iPhone kommer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S