TV2 vil skrue op for brugen af algoritmer og ny teknologi: Gør sig klar til streaming-krig med Netflix og HBO

Nu skal TV2 være en tech-virksomhed, lyder det fra stationens direktør, der forbereder sig på at gå streamingkrig med Netflix og HBO.

Artikel top billede

De traditionelle tv-stationer oplever et stigende pres fra streamingtjenester som Netflix og HBO, og derfor skal TV2 nu i højere grad se sig selv som en tech-virksomhed.

Det fortæller TV2’s administrerende direktør til Merete Eldrup til Finans.

Ifølge Merete Eldrup skal TV2 skrue op for brugen af algoritmer og tekniske løsinger, der kan præsentere brugerne af TV2’s streamingtjeneste TV2 Play for en palette af indhold, der matcher den enkelte brugers smag.

”Man kan godt sige, at vi også får karakter af en tech-virksomhed, selv om medieproduktion og public-service fortsat er vores dna. Men de specialiserede it-kompetencer bliver simpelthen en vigtigere del af strategien, og vi vil investere endnu mere i den del af forretningen,” siger hun til Finans.

Det er TV2-bossens forhåbning, at it-satsningen vil betyde, at TV2 kan fastholde sine digitale abonnementer i længere tid.

I øjeblikket kæmper TV2 med, at mange tegner et abonnement på TV2 Play for at se en særlig sportsbegivenhed. Eksempelvis Tour De France. Men når den begivenhed er afsluttet så opsiger brugerne deres abonnement.

Konkurrencen fra de udenlandske streamingtjenester kan blive yderligere intensiveret i de kommende år.

Det skyldes blandt andet, at det seneste medieforlig pålægger internationale streamingtjenester, at de skal investere i dansk indhold, hvis de ønsker at være aktive på det danske marked.

Det kan du læse mere om her:
Med medieforlig skal Netflix og HBO tvinges til kæmpe-investeringer i dansk indhold - men hvordan skal det lige foregå?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job