TV2 vil skrue op for brugen af algoritmer og ny teknologi: Gør sig klar til streaming-krig med Netflix og HBO

Nu skal TV2 være en tech-virksomhed, lyder det fra stationens direktør, der forbereder sig på at gå streamingkrig med Netflix og HBO.

Artikel top billede

De traditionelle tv-stationer oplever et stigende pres fra streamingtjenester som Netflix og HBO, og derfor skal TV2 nu i højere grad se sig selv som en tech-virksomhed.

Det fortæller TV2’s administrerende direktør til Merete Eldrup til Finans.

Ifølge Merete Eldrup skal TV2 skrue op for brugen af algoritmer og tekniske løsinger, der kan præsentere brugerne af TV2’s streamingtjeneste TV2 Play for en palette af indhold, der matcher den enkelte brugers smag.

”Man kan godt sige, at vi også får karakter af en tech-virksomhed, selv om medieproduktion og public-service fortsat er vores dna. Men de specialiserede it-kompetencer bliver simpelthen en vigtigere del af strategien, og vi vil investere endnu mere i den del af forretningen,” siger hun til Finans.

Det er TV2-bossens forhåbning, at it-satsningen vil betyde, at TV2 kan fastholde sine digitale abonnementer i længere tid.

I øjeblikket kæmper TV2 med, at mange tegner et abonnement på TV2 Play for at se en særlig sportsbegivenhed. Eksempelvis Tour De France. Men når den begivenhed er afsluttet så opsiger brugerne deres abonnement.

Konkurrencen fra de udenlandske streamingtjenester kan blive yderligere intensiveret i de kommende år.

Det skyldes blandt andet, at det seneste medieforlig pålægger internationale streamingtjenester, at de skal investere i dansk indhold, hvis de ønsker at være aktive på det danske marked.

Det kan du læse mere om her:
Med medieforlig skal Netflix og HBO tvinges til kæmpe-investeringer i dansk indhold - men hvordan skal det lige foregå?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S