TDC's nye næstformand har tidligere udnævnt ny TDC-topchef til CEO for en nordisk telekæmpe

TDC’s næstformand og tidligere bestyrelsesformand, Mike Parton, har tidligere udnævnt TDC's nye topchef, Allison Kirkby, til topchef for en nordisk telekæmpe.

Artikel top billede

Foto: TDC (Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC’s nye topchef, skotten Allison Kirkby, har længe haft et tæt professionelt samarbejde med en af TDC’s nye profiler, som selskabets nye ejer har indsat i bestyrelsen, nemlig englænderen Mike Parton.

Han blev indsat som midlertidig bestyrelsesformand for TDC i foråret i forbindelse med en ekstraordinær generalforsamling efter pensionskasse-konsortiet DK Telekommunikation overtog selskabet.

Det kan du læse mere om her: TDC på jagt efter ny bestyrelsesformand med 'stærk dansk profil' - udnævner englænder som midlertidig formand.

Mike Parton havde indtil da været bestyrelsesformand for svenske Tele2 i en længere årrække.

Her spillede han en vital rolle i, at Allison Kirkby blev udnævnt til CEO for Tele2 blot 15 måneder efter, at hun var blevet ansat som finansdirektør.

Det var da også Mike Parton, der ringede til hende og tilbød hende jobbet som CEO i Tele2.

Det fortalte hun i sommer til det britiske erhvervsmedie Financial Director i denne artikel: How Tele2’s CFO became CEO.

'Troede virkeligt på mig'

Efter udnævnelsen kørte Mike Parton tæt, professionelt parløb med Allison Kirkby.

Hun fortæller i interviewet, at Mike Parton har spillet en helt afgørende rolle for hendes karriere.

“Han spillede en vigtig rolle i ansættelsen af mig som CFO [i Tele2 i 2014, red], han har været CFO og så CEO, og han var den person, der virkeligt troede på mig,” sagde hun til det britiske medie.

Dengang sagde Mike Parton, at Allison Kirkby var blevet valgt som topchef for Tele2, fordi hun havde kompetencer inden for forbruger-markeder, medie, handel og telecom og havde ‘stor driftsmæssig erfaring,’ når det gælder om at sikre profitabel vækst i kernemarkeder.

“Og hun har hos Tele2 bevist, at hun kan gennemføre og håndtere lederskab gennem hele organisationen,” sagde han dengang.

Mike Parton overlod i i juni posten som bestyrelsesformand i TDC til svenskeren Bert Nordberg.

Det kan du læse mere om her: TDC henter ny bestyrelsesformand i Vestas.

Næstformand

Mike Parton er nu næstformand i TDC’s bestyrelse.

Selskabets begrundelse for at udnævne Allison Kirkby matcher meget godt med Mike Partons begrundelse for at udnævne hende til topchef for Tele2.

“Allison Kirkby er kendt for at være en visionær leder med passion for mennesker, og med en stærk kommerciel forståelse og kundefokuseret forretningstilgang,” lyder det i dag fra TDC.

Tele2 er på vej til at fusionere med svenske ComHem.

Og det har længe været sikkert, at fusionen ville koste Allison Kirkby jobbet, i det CEO for det fusionerede selskab bliver Anders Nillson, der i dag er administrerende direktør for ComHem.

Læs også: TDC udnævner ny topchef: Her er afløseren for Pernille Erenbjerg

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse