Morgen-briefing: Dansk it-virksomhed tilbyder gratis alternativ til Google Maps / Italien udskriver bøder til Apple og Samsung for sløvende software / Google forbedrer muligheden for at slette søgehistorik

Dansk it-virksomhed tilbyder gratis alternativ til Google Maps. Italien udskriver bøder til Apple og Samsung for sløvende software. Google forbedrer muligheden for at slette søgehistorik. Op mod 9,4 millioner flypassagerer har fået stjålet deres data. Tesla overrasker med posititvt regnskab for tredje kvartal.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen her fra Computerworld. Her får du overblikket over dagens it-nyheder ved Jakob Schjoldager.

Dansk it-virksomhed tilbyder gratis alternativ til Google Maps

Den danske it-virksomhed Septima lancerer nu en et alternativ til it-gigantens kortjeneste Google Maps.

“Vi er nok ikke de eneste, der synes, at reklamer er irriterende, når vi skal vise, hvor vi bor på et kort. Vi kan derfor se et behov for, at virksomheder og andre kan få vist, hvor de ligger, på et kort, uden reklamer,” lyder det fra virksomheden i en pressemeddelelse.

Håbet er at konkurrere med Google Maps, om pladsen som den fortrukne kortleverandør til virksomheders hjemmesider.

Kortkomponentet kan integreres på samme måde som Google Maps, men modsat den amerikanske it-gigants produkt, kræver Septima ikke at man registrerer sig eller betaler for løsningen.

Italien udskriver bøder til Apple og Samsung for sløvende software

De italienske myndigheder har idømt Samsung og Apple bøder på fem millioner euro hver.

Det sker efter klager om, at de to selskaber bruger softwareopdateringer til at gøre deres produkter langsommere.

Det skriver Reuters.

Flere italienske forbrugergrupper har klaget til myndighederne over, at software-opdateringer fra de to selskaber gjorde produkterne langsommere for at forbrugerne skulle købe nye produkter.

Det bliver altså nu straffet af de italienske myndigheder.

“(opdateringerne red.) har skabt seriøs dysfunktion og reducerede ydeevnen signifikant, hvilket har accelereret behovet for at erstattet dem,” lyder det fra de italienske myndigheder ifølge Reuters.

Apple selv har tidligere erkendt, at software-opdateringer har været med til at sænke funktionaliteten på nogle telefoner, men afviser at have gjort noget aktivt for at sløve telefonerne.

Google forbedrer muligheden for at slette søgehistorik

Google er ellers kendt for at indsamle store mængder af data om sine brugere, men nu bliver det nemmere at slette data hos Google.

Hvis du er logget ind i Googles browser, Chrome, har du nu ikke bare mulighed for at slette browser-historikken fra computeren, men også fra Google selv.

Det skriver The Verge.

Den nye funktion er i første omgang kun tilgængelig på desktop men den skulle ifølge mediet også blive introduceret til iOS og Android inden for de næste uger.

Op mod 9,4 millioner flypassagerer har fået stjålet deres data

Det er det internationale flyselskab Cathay Pacific, der erkender at op imod 9,4 millioner passagerer har fået stjålet deres data fra selskabet, skriver The Verge.

Det er oplysninger fra passagerernes pas, der er blevet stjålet herunder informationer som navn, fødselsdato og kortnummer.

Oplysningerne blev stjålet tilbage i marts måned, oplyser flyselskabet.

"Selskabet har intet bevis for at nogen personoplysninger har været misbrugt. It-systemerne der er blevet ramt er helt adskilt fra flyets styresystemer og det har ikke haft nogen indflydelse på flysikkerheden," lyder det fra flyselskabet ifølge The Verge.

Cathay Pacific har base i Hong Kong men flyver både fra Europa og USA.

Tesla overrasker med posititvt regnskab for tredje kvartal

El-bilsproducenten Tesla kunne overraskende præsentere et regnskab der viste, at Tesler tjener penge på bilsalget.

Det skriver The Verge.

Selskabet tjente 311 millioner dollar eller hvad der svarer til omkring 2 milliarder kroner i tredje kvartal i år.

Det er første gang i to år, og tredje gang i Teslas historie, at selskabet kan præsentere et kvartalsregnskab, hvor man tjener penge.

Det er samtidig det største overskud Tesla nogensinde har haft.

Ifølge The Verge skyldes overskuddet særligt, at der næsten er blevet producenret dobbelt så mange af Teslas model 3 som i andet kvartal.

Læses lige nu

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos