Danske software-selskaber fusionerer for at forbedre kundernes investeringer

Den danske it-virksomhed Ogencia køber software-selskabet Boardplace. Målet med fusionen er at tilbyde virksomhedens kunder en samlet produktsuite til håndtering af bestyrelsesarbejdet og investeringsporteføljen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Den danske software-virksomhed Ogencia, der er ejet af den danske kapitalfond Promentum Equity Partners, har købt den danske virksomhed Boardplace.

Boardplace står bag en cloud-baseret digital platform, der har til formål at forenkle og effektivisere bestyrelsesarbejdet.

Virksomheden fusioneres nu med Ogencia, som udvikler software til styring af investeringsporteføljer.

Læs også: Morten Boel Sigurdsson solgte Omada på seks uger: "Det er en maindriver i mit liv at tæve de amerikanske konkurrenter med en europæisk-bygget software"

Målet med fusionen er at kunne tilbyde selskabets kunder en samlet produktsuite til håndtering af bestyrelsesarbejdet og investeringsporteføljen.

Stifteren af Boardplace, Claus Ellebjerg Due, bliver ny administrerende direktør for det fusionerede selskab.

"Der findes et væld af systemer, der hver især optimerer arbejdet i virksomhedens forskellige afdelinger. CRM-systemet, HR-systemet og så videre. Men når det kommer til arbejdet i topledelsen og bestyrelsen, så begrænses systemerne ofte til Word og Outlook. Resultatet er, at alle de vigtige beslutninger ligger og flyder som Word-dokumenter i e-mails. Og det er meget uhensigtsmæssigt i en tid, hvor trusselbilledet og dermed behovet for compliance aldrig har været større," lyder det fra Claus Ellebjerg Due i en pressemeddelelse, der fortsætter:

"Med vores nye samlede produktsuite kan vi, som de første, for alvor hjælpe virksomheders bestyrelse og ledelse med at effektivisere samarbejdet."

Læs også: Danske Abakion køber to it-selskaber

To år med underskud

Kapitalfondens Promentum Equity Partners tro på produktet skal blandt andet findes i fondens eget behov for at lette arbejdet.

"Vi har selv behov for at lette arbejdet for de startups, vi investerer i og ikke mindst for os selv som kapitalfond. Det var grundlaget for vores investering i Ogencia, som sikrer, at alle virksomhederne i vores investeringsportefølje rapporterer på samme nemme måde, i samme
formater og i samme system. Ved at integrere Boardplace bygger vi nu ét system til håndtering af både en virksomheds investeringer og alle de vigtige beslutninger, der træffes i ledelsen og bestyrelsen," lyder det fra Managing Partner Amer Ramzan fra Promentum Equity Partners i pressemeddelelsen.

Ogencias omsætning fremgår ikke af selskabets regnskaber, men i 2016 og 2017 har virksomheden præsteret underskud på henholdsvis 346.000 kroner og og 838.000 kroner.

Læs også: Kapitalfond sælger dansk it-virksomhed for milliarder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S