Danske Abakion opkøber to it-selskaber

Abakion opkøber to virksomheder, der skal løfte omsætningen og overskuddet markant. De to virksomhedshandler er sket som såkaldte aktieswaps.

Artikel top billede

Det danske it-konsulenthus Abakion har fra starten af august købt to danske it-selskaber.

Der er tale om virksomhederne Dynateam CRM og Clevercode, der råder over henholdsvis seks og fire medarbejdere, hvilket bringer det samlede antal af medarbejdere hos Abakion op på 92 medarbejdere.

Handlerne er foregået som såkaldte aktieswaps, hvilket betyder, at de tidligere ejere af Dynateam CRM og Clevercode til sammen nu ejer lige under 12 procent af Abakion.

Det oplyser Abakions administrerende direktør Kenneth Kryger Gram til Computerworld.

Læs også: Kapitalfonden Axcel gør klar til at sælge it-selskabet Conscia

Mål om markant vækst på både top- og bundlinje

Abakion, der arbejder med udvikling og implementering af it-forretningsløsninger til mellemstore virksomheder og specialiserer sig inden for forretningssystemerne Dynamics NAV, Dynamics 365 Business Central og Dynamics 365 for Sales, havde i 2017 en omsætning på lidt over 70 millioner kroner.

Det resulterede i et overskud på omkring 400.000 kroner.

Med de to nye opkøb forventer selskabet at nå en omsætning på 90 millioner kroner i 2018, hvilket efter planen skal munde ud i et overskud på 10 millioner kroner, ifølge Abakion-bossen.

"De første syv måneder af året, har vi haft en vækst i omsætningen på 26 procent i forhold til samme periode sidste år. Vi har tidligere vækstet omkring 20 procent per år, så effekten af simpelt pakket forretningsløsninger med betaling per bruger per måned har accelereret vores vækst og øget indtjeningen betydeligt," skriver Kenneth Kryger Gram i en mail til Computerworld.

Læs også: Amerikansk kapitalfond køber svensk software-virksomhed for over 8,5 milliarder kroner

Ændrer regnskabsår

I forbindelse med de to opkøb skifter Abakion også regnskabspraksis.

Fra 1. august starter det nye regnskabsår, som inkluderer de to nye virksomheder.

Det afkortede regnskabsår fra 1. januar til 1. august ender med en omsætning på 47,9 millioner kroner og et overskud på omkring 5 millioner kroner, såfremt der ikke sker ændringer i den endelige revision.

Læs også: ATP og PFA køber ejendomsmæglernes software-leverandør

Her er nøgletallene for de to nye virksomheder

Dynateam CRM omsatte i 2017 omkring 5,9 millioner med et resultat før skat på 785.000 kroner.

Toplinjen hos Clevercode var på omkring 3,5 millioner kroner i 2017, mens bundlinjen viste 275.000 kroner.

Fra 1. august indgår de to nye virksomheder altså i Abakions resultater.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Junior business analyst - Talent Program DK

Region Sjælland

Købstædernes Forsikring

Vil du være 1st. Level Supporter i Købstædernes Forsikring?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S