Danske cBrain lander selskabets største tyske ordre nogensinde

En stor tysk offentlig myndighed har sørget for, at danske cBrain nu har landet sin største ordre nogensinde på det tyske marked.

Artikel top billede

Den software-virksomhed cBrain har netop indgået selskabets største kontrakt nogensinde i Tyskland.

Aftalen er en fireårig rammekontrakt, som omhandler en udbygning af eksisterende aktiviteter hos en stor myndighed i centraladministrationen i Berlin.

Kontrakten er det femte offentlige udbud, som cBrain vinder på det tyske marked.

Det fremgår af en fondsbørsmeddelelse fra cBrain.

"Ordren er vigtig for cBrain, fordi den underbygger, at det er lykkedes cBrain at komme ind på det tyske marked, og at F2 bliver vel modtaget hos medarbejdere i den tyske forvaltning," lyder det fra selskabets topchef Per Tejs Knudsen i meddelelsen med henvisning til selskabets standardprodukt F2.

Selskabet oplyser ikke, hvor stor ordren er.

Læs også: CBrain tager stort skridt mod udlandet: "Vi ved, at det kræver stamina. Vi ved ikke, hvor lang tid det tager, så vi skal være helt sikre på, at vi har råd"

Ordren betyder desuden, at cBrain udbygger den lokale organisation i Tyskland, som, i samarbejde med cBrains danske konsulenter, står for leverancerne i Tyskland.

I 2017 havde cBrain en omsætning på på 80,6 millioner kroner, hvilket resulterede i et overskud på 6,7 millioner kroner.

Læs også: Tyskland øremærker 22 milliarder til kunstig intelligens-projekter

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics