Danske cBrain lander selskabets største tyske ordre nogensinde

En stor tysk offentlig myndighed har sørget for, at danske cBrain nu har landet sin største ordre nogensinde på det tyske marked.

Artikel top billede

Den software-virksomhed cBrain har netop indgået selskabets største kontrakt nogensinde i Tyskland.

Aftalen er en fireårig rammekontrakt, som omhandler en udbygning af eksisterende aktiviteter hos en stor myndighed i centraladministrationen i Berlin.

Kontrakten er det femte offentlige udbud, som cBrain vinder på det tyske marked.

Det fremgår af en fondsbørsmeddelelse fra cBrain.

"Ordren er vigtig for cBrain, fordi den underbygger, at det er lykkedes cBrain at komme ind på det tyske marked, og at F2 bliver vel modtaget hos medarbejdere i den tyske forvaltning," lyder det fra selskabets topchef Per Tejs Knudsen i meddelelsen med henvisning til selskabets standardprodukt F2.

Selskabet oplyser ikke, hvor stor ordren er.

Læs også: CBrain tager stort skridt mod udlandet: "Vi ved, at det kræver stamina. Vi ved ikke, hvor lang tid det tager, så vi skal være helt sikre på, at vi har råd"

Ordren betyder desuden, at cBrain udbygger den lokale organisation i Tyskland, som, i samarbejde med cBrains danske konsulenter, står for leverancerne i Tyskland.

I 2017 havde cBrain en omsætning på på 80,6 millioner kroner, hvilket resulterede i et overskud på 6,7 millioner kroner.

Læs også: Tyskland øremærker 22 milliarder til kunstig intelligens-projekter

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job