IBM sænker antallet af fyringer blandt tidligere KMD-ansatte fra 90 til 64

Amerikanske IBM fyrer maksimalt 64 af de omkring 280 overdragne medarbejdere fra KMD og Tech Mahindra. Tallet er nedbragt fra 90 og kan falde yderligere frem til 28. november, hvor medarbejderne får besked. Størstedelen af de berørte medarbejdere er omfattet af tryghedsaftaler.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

IBM nedbringer antallet af fyringer blandt de omkring 280 ansatte, som den amerikanske virksomhed har overtaget fra henholdsvis KMD og Tech Mahindra den 1. oktober.

Torsdag stod det klart, at IBM ved udgangen af november vil afskedige 90 af de overdragne medarbejdere, men det sænker IBM nu til 64.

Tallet kan falde yderligere i de kommende dage frem til den 28. november, hvor de berørte medarbejdere vil få besked.

Det bekræfter fagforeningerne Prosa og HK Privat over for Computerworld.

Ifølge Computerworld's oplysninger skyldes nedbringelsen af antallet fra 90 til maksimalt 64, at IBM vil finde en del af besparelserne ved at opsige kontrakterne med en række eksterne konsulenter.

"Jeg kan bekræfte, at antallet af berørte medarbejdere er signifikant lavere," lyder det fra IBM's danske kommunikationschef, Benedicte Strøm, i en skriftlig kommentar til Computerworld.

Læs mere om sagen her: IBM fyrer 90 tidligere KMD- og Tech Mahindra-medarbejdere få uger efter overtagelse

Tryghedsaftaler træder i kraft

Selvom de berørte medarbejdere først vil få besked, om de skal fyres 28. november, vil 63 ud af de 64 medarbejdere, der påtænkes at blive fyret, være omfattet af en tryghedsaftale.

Det erfarer Computerworld.

Det betyder, at de berørte medarbejdere vil være sikret en ekstra fratrædelsgodtgørelse på op til 10 måneder, hvis de bliver opsagt inden nytår.

Læs mere om tryghedsaftalerne her: Tech Mahindra opsagde tryghedsaftaler for kommende IBM-ansatte syv uger efter KMD: Fra nytår forsvinder 10 måneders fratrædelsesperiode

Læs også: KMD tippede Tech Mahindra om opsigelse af tryghedsaftaler

Fyringer har været varslet i lang tid

Umiddelbart efter kontrakten om den to milliarder store outsourcing-aftale blev underskrevet i midten af juni, meldte IBM ud, at der sandsynligvis ville ske reduktioner blandt de overdragne medarbejdere ved udgangen af året.

Den besked blev sidenhen gentaget af IBM's nordiske chef, Henrik Tang Hedegaard, over for Computerworld.

"Vi har også været ret åbne om, at vi forventer, der vil kunne ske reduktioner ved udgangen af året," sagde han dengang.

Det kan du læse mere om her: IBM-boss overtager 300 fyringstruede KMD-medarbejdere: "Om to til tre år vil mange af dem lave noget helt andet"

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,