IBM sænker antallet af fyringer blandt tidligere KMD-ansatte fra 90 til 64

Amerikanske IBM fyrer maksimalt 64 af de omkring 280 overdragne medarbejdere fra KMD og Tech Mahindra. Tallet er nedbragt fra 90 og kan falde yderligere frem til 28. november, hvor medarbejderne får besked. Størstedelen af de berørte medarbejdere er omfattet af tryghedsaftaler.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

IBM nedbringer antallet af fyringer blandt de omkring 280 ansatte, som den amerikanske virksomhed har overtaget fra henholdsvis KMD og Tech Mahindra den 1. oktober.

Torsdag stod det klart, at IBM ved udgangen af november vil afskedige 90 af de overdragne medarbejdere, men det sænker IBM nu til 64.

Tallet kan falde yderligere i de kommende dage frem til den 28. november, hvor de berørte medarbejdere vil få besked.

Det bekræfter fagforeningerne Prosa og HK Privat over for Computerworld.

Ifølge Computerworld's oplysninger skyldes nedbringelsen af antallet fra 90 til maksimalt 64, at IBM vil finde en del af besparelserne ved at opsige kontrakterne med en række eksterne konsulenter.

"Jeg kan bekræfte, at antallet af berørte medarbejdere er signifikant lavere," lyder det fra IBM's danske kommunikationschef, Benedicte Strøm, i en skriftlig kommentar til Computerworld.

Læs mere om sagen her: IBM fyrer 90 tidligere KMD- og Tech Mahindra-medarbejdere få uger efter overtagelse

Tryghedsaftaler træder i kraft

Selvom de berørte medarbejdere først vil få besked, om de skal fyres 28. november, vil 63 ud af de 64 medarbejdere, der påtænkes at blive fyret, være omfattet af en tryghedsaftale.

Det erfarer Computerworld.

Det betyder, at de berørte medarbejdere vil være sikret en ekstra fratrædelsgodtgørelse på op til 10 måneder, hvis de bliver opsagt inden nytår.

Læs mere om tryghedsaftalerne her: Tech Mahindra opsagde tryghedsaftaler for kommende IBM-ansatte syv uger efter KMD: Fra nytår forsvinder 10 måneders fratrædelsesperiode

Læs også: KMD tippede Tech Mahindra om opsigelse af tryghedsaftaler

Fyringer har været varslet i lang tid

Umiddelbart efter kontrakten om den to milliarder store outsourcing-aftale blev underskrevet i midten af juni, meldte IBM ud, at der sandsynligvis ville ske reduktioner blandt de overdragne medarbejdere ved udgangen af året.

Den besked blev sidenhen gentaget af IBM's nordiske chef, Henrik Tang Hedegaard, over for Computerworld.

"Vi har også været ret åbne om, at vi forventer, der vil kunne ske reduktioner ved udgangen af året," sagde han dengang.

Det kan du læse mere om her: IBM-boss overtager 300 fyringstruede KMD-medarbejdere: "Om to til tre år vil mange af dem lave noget helt andet"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect