IBM sænker antallet af fyringer blandt tidligere KMD-ansatte fra 90 til 64

Amerikanske IBM fyrer maksimalt 64 af de omkring 280 overdragne medarbejdere fra KMD og Tech Mahindra. Tallet er nedbragt fra 90 og kan falde yderligere frem til 28. november, hvor medarbejderne får besked. Størstedelen af de berørte medarbejdere er omfattet af tryghedsaftaler.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

IBM nedbringer antallet af fyringer blandt de omkring 280 ansatte, som den amerikanske virksomhed har overtaget fra henholdsvis KMD og Tech Mahindra den 1. oktober.

Torsdag stod det klart, at IBM ved udgangen af november vil afskedige 90 af de overdragne medarbejdere, men det sænker IBM nu til 64.

Tallet kan falde yderligere i de kommende dage frem til den 28. november, hvor de berørte medarbejdere vil få besked.

Det bekræfter fagforeningerne Prosa og HK Privat over for Computerworld.

Ifølge Computerworld's oplysninger skyldes nedbringelsen af antallet fra 90 til maksimalt 64, at IBM vil finde en del af besparelserne ved at opsige kontrakterne med en række eksterne konsulenter.

"Jeg kan bekræfte, at antallet af berørte medarbejdere er signifikant lavere," lyder det fra IBM's danske kommunikationschef, Benedicte Strøm, i en skriftlig kommentar til Computerworld.

Læs mere om sagen her: IBM fyrer 90 tidligere KMD- og Tech Mahindra-medarbejdere få uger efter overtagelse

Tryghedsaftaler træder i kraft

Selvom de berørte medarbejdere først vil få besked, om de skal fyres 28. november, vil 63 ud af de 64 medarbejdere, der påtænkes at blive fyret, være omfattet af en tryghedsaftale.

Det erfarer Computerworld.

Det betyder, at de berørte medarbejdere vil være sikret en ekstra fratrædelsgodtgørelse på op til 10 måneder, hvis de bliver opsagt inden nytår.

Læs mere om tryghedsaftalerne her: Tech Mahindra opsagde tryghedsaftaler for kommende IBM-ansatte syv uger efter KMD: Fra nytår forsvinder 10 måneders fratrædelsesperiode

Læs også: KMD tippede Tech Mahindra om opsigelse af tryghedsaftaler

Fyringer har været varslet i lang tid

Umiddelbart efter kontrakten om den to milliarder store outsourcing-aftale blev underskrevet i midten af juni, meldte IBM ud, at der sandsynligvis ville ske reduktioner blandt de overdragne medarbejdere ved udgangen af året.

Den besked blev sidenhen gentaget af IBM's nordiske chef, Henrik Tang Hedegaard, over for Computerworld.

"Vi har også været ret åbne om, at vi forventer, der vil kunne ske reduktioner ved udgangen af året," sagde han dengang.

Det kan du læse mere om her: IBM-boss overtager 300 fyringstruede KMD-medarbejdere: "Om to til tre år vil mange af dem lave noget helt andet"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS