IBM fyrer 90 tidligere KMD- og Tech Mahindra-medarbejdere få uger efter overtagelse

En tredjedel af de outsourcede medarbejdere fra KMD og Tech Mahindra bliver nu fyret af IBM. 90 medarbejdere ud af 280 medarbejdere skal fyres inden udgangen af november. Det erfarer Computerworld.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

IBM fyrer 90 af de omkring 280 medarbejdere, som den amerikanske virksomhed overtog som en del af den to milliarder store outsourcingaftale med KMD 1. oktober.

Det erfarer Computerworld.

Aftalen indebar, at IBM overtog infrastrukturopgaver fra KMD.

Som en del af den ordning, skulle IBM ligeledes overtage omkring 300 medarbejdere fra henholdsvis KMD og Tech Mahindra.

Læs også: Danske fagforbund raser over IBM: "IBM rettede sigtekornet mod de kommende medarbejdere allerede fra begyndelsen, og nu trykker man på aftrækkeren

Det reelle tal antal medarbejdere, der skiftede job, var dog omkring 280 - herunder omkring 260 fra KMD, da en række medarbejdere sagde op i løbet af processen.

Dermed fyrer IBM altså næsten en tredjedel af de outsourcede medarbejdere.

De berørte medarbejdere vil blive informeret og opsagt ved udgangen af november.

Det står endnu uklart, hvordan fordelingen mellem vil være mellem IBM's kontorer i Aalborg, Odense og Brøndby.

Læs også: KMD tæt på milliardaftale med IBM: Klar til at outsource infrastruktur og hundredevis af medarbejdere

Tryghedsaftaler bliver overholdt

IBM har fra aftalens indgåelse i midten af juni gjort det klart, at der ville ske reduktioner blandt de outsourcede medarbejdere.

Men meldingen har hele tiden været, at det først ville ved udgangen af året.

Læs også: IBM-boss overtager 300 fyringstruede KMD-medarbejdere: "Om to til tre år vil mange af dem lave noget helt andet"

Det har vakt vrede hos fagforeningerne HK Privat og Prosa, da det passer med, at medarbejdernes tryghedsaftaler, der giver en del af de berørte medarbejdere en ekstra fratrædelsgodtgørelse på 10 måneder, bliver opsagt.

Da medarbejderne nu bliver fyret ved udgangen af november, kommer de tryghedsaftaler til at blive overholdt.

Computerworld har fået følgende kommentar fra IBM:

"Vi har ikke noget at tilføje udover hvad der i dag er kommunikeret internt til vores medarbejdere. Her gør vi det klart, at vi påtænker at nedlægge cirka 90 stillinger og at vi i øjeblikket forhandler med
medarbejderrepræsentanter med henblik på at forsøge at nedbringe antallet af berørte stillinger," står der i en mail fra selskabets danske kommunikationschef Benedicte Strøm.

Læs mere på cw.dk om et øjeblik med kommentarer fra fagforbund.

Det kan du læse mere om her: Tech Mahindra opsagde tryghedsaftaler for kommende IBM-ansatte syv uger efter KMD: Fra nytår forsvinder 10 måneders fratrædelsesperiode

Læs også: KMD tippede Tech Mahindra om opsigelse af tryghedsaftaler

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job