Ny Sentia-boss Peter Michael Nielsen vil fortsætte opkøbsbølge: Nu handler det om managed service

Sentias nye danske chef, Peter Michael Nielsen, vil fortsætte selskabets opkøbsbølge.

Artikel top billede

Foto: PR

Sentia er ved at have en passende størrelse med tilstrækkeligt med muskler, men vil alligevel ikke tøve med at slå til, hvis nye muligheder skulle byde sig.

Sådan lyder det fra Sentias nye danske chef, Peter Michael Nielsen, skriver ITWatch.

Det sker efter, at Computerworld i formiddag kunne afsløre, at selskabets hidtidige topchef, Jakob Norup, fratræder efter blot ni måneder på posten.

Det kan du læse mere om her: Sentia skifter dansk topchef efter bare ni måneder

Computerworld kan også afsløre, at Sentia er på vej til at opkøbe konkurrenten Netgroup.

Det kan du læse mere om her: Hollandske Sentia køber det danske hosting-selskab Netgroup

Ikke foden på bremsen

Jakob Norups afsløer, Peter Michael Nielsen, siger til mediet, at Sentia ikke vil have foden på bremsen, hvis der byder sig en god investeringsmulighed.

Hollandske Sentia har siden sommeren 2016 overtaget både Jaynet, Solido, Cohaesio, Athena IT Group og Hosters i en veritabel opkøbsbølge.

Sentia har for tiden omkring 150 medarbejdere i Danmark. Med opkøbet af Netgroup tilføres yderligere omkring 50 mand.

Den nye direktør siger til ITWatch, at han nu vil kigge i en ny retning, nemlig mod managed hosting, hvor han ‘hver uge’ får henvendelser fra selskaber, der ønsker at sælge deres aktiviteter fra.

"Hvis der står selskaber, som har ændret strategi, og de står med en manage-hosting-forretning i deres mave, som de gerne vil have ud til, så kigger vi på det. Det er der, vi kan se, at der godt kunne ligge en fremadrettet vækst,” siger han til mediet.

Samme melding kom Jakob Norup med til Computerworld i begyndelsen af oktober.

Det kan du læse mere om her: Ny Sentia-chef skal fortsætte massiv opkøbsbølge: Forventer flere opkøb inden årets udgang - se hvad han er på udkig efter her

Læs også:

Her er dansk Sentia-boss' nye stilling: "Jeg skal vækste Microsoft Azure-forretningen 300 procent inden for et år"

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura