Efter fem års pause er Dell snart tilbage på aktiemarkederne

Den gamle teknologi-kæmpe Dell vender snart tilbage på børsen. Det sker fem år efter, at selskabets stifter Michaell Dell tog selskabets aktier af børsen.

Artikel top billede

Den amerikanske it-virkomhed Dell vil snart være at finde på aktiemarkederne igen.

Det sker når selskabets aktie - efter fem års pause - den 28. december igen blive noteret på New York Stock Exchange, skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg.

Der vil dog ikke være tale om en traditionel børsnotering. I stedet vil Dell blive børsnoteret af bagvejen i en manøvre, hvor der bliver at gennemføre en slags byttehandel, hvor aktierne i en såkaldt ”tracking stock” som er tæt bundet op på vædien af Dell EMC’s ejerandel af Vmware, bliver byttet til Dell-aktier.

Blev afnoteret i 2013

Dell blev afnoteret fra Børsen i 2013, da selskabets magtfulde stifter, Michael Dell, vurderede, at de krav der er forbundet med at børsnoteret hæmmede selskabets manøvredygtighed.

I gennem de seneste fem år har selskabet således kunne bruge til at færddigøre en større transformation, hvor selskabet der tidligere var kendt som pc-producent i dag i højere grad fokuserer på infrastruktur-løsninger.

Læs også: Dell Technologies skal børsnoteres igen blot fem år efter afnotering - bruger smart manøvre til at undgå offentlighedens spørgsmål

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job