Tech fra toppen: Fra loddekolbe til forretning - professor Niels Bjørn-Andersen har fulgt danske it-chefer i næsten 50 år

Sidst i 1960´erne startede Niels Bjørn-Andersen i EDB-afdelingen hos Unilever. Her var opgaven af lave fakturering- og lagersystemer baseret på en 8K-maskine hvor der skulle kodes i assembler. Lige siden har han holdt øje med samspillet mellem teknologi, forretning og ledelse - få hans historie her.

Artikel top billede

Niels Bjørn-Andersen er en de store kapaciteter inden ledelse, teknologi og forretning.

Som professor emeritus på CBS i København har han forsket og ledt forskningsprojekter, som har afdækket alt fra store ERP-projekter over case-baseret CIO-research til mulighederne med blockchain.

Det hele startede da Niels Bjørn-Andersen som nyuddannet HA-kandidat sidst i 1960´erne startede i EDB-afdelingen hos Unilever. Her var opgaven at lave fakturerings- og lagersystemer baseret på en 8K-maskine, der skulle kodes i assembler.

Men lysten til at vide endnu mere om it-systemerne ledte Niels Bjørn-Andersen til en karriere på CBS - og et livtag med 70´ernes store integrerede systemer.

Undervejs er hans arbejde med blandt andet medarbejderinvolvering blevet kaldt for kommunisme af engelske bankfolk og fra 1980´erne har det især handlet om management af it-systemet.

Alt det - og mere til - kan du høre mere om i podcasten Tech fra toppen, hvor Niels Bjørn-Andersen er gæst i årets sidste og 14. episode.

Værterne er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld, og Torben Ruberg, CIO hos Mærsk Tankers.

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S