Samsung spurter fra konkurrenterne i boomende halvleder-marked - men i 2019 kommer nedturen

Det globale marked for halvledere har oplevet vild vækst de seneste år, men en hård opbremsning kan være på vej, lyder det fra analysehuset Gartner.

Artikel top billede

(Foto: crstrbrt / crstrbrt)

Samsung øger sit forspring på det globale marked for halvledere, der gennem de seneste to år har oplevet stor fremgang.

Det viser en ny undersøgelse fra it-analysehuset Gartner.

Ifølge undersøgelsen voksede Samsung Electronics halvleder-forretning i 2018 med 26,7 procent i forhold til året før, og Samsung sidder nu på 15,9 procent af markedet.

”Samsung Electronics har øget sit forspring som verdens førende halvleder-leverandør, og det skyldes det boomende DRAM-marked,” siger Andrew Norwoord, der analytiker og vicepræsident hos Gartner, ifølge en pressemeddelelse.

Læs også: Ny rekord: Aldrig har Samsung tjent så mange penge - men telefonforretningen går ikke for godt

Intel er næststørst

Den amerikanske chip-gigant Intel indtager 2. andenpladsen, og virksomhedens halvleder-forretning oplevede i 2018 oplevede en vækst på 12,2 procent sammenlignet med året før. Intel sidder nu på 13,8 procent af markedet.

På tredjepladsen finder vi sydkoreanske SK Hynix, der har oplevet en vækst på 38,2 procent og nu sidder på 7,6 procent af det globale halvleder-marked.

Det globale marked for halvledere omsatte ifølge Gartner i 2018 for 476,7 milliarder dollar, hvilket er stigning på 13,4 procent i forhold til 2017.

34,8 procent af omsætningenpå halvleder-markedet kommer ifølge analysen fra hukommelseschips.

Læs også: Donald Trump siger nej til verdenshistoriens største tech-opkøb: Forbyder Broadcom at købe Qualcomm

Svækket efterspørgsel i 2019

Ifølge Gartner blev efterspørgslen efter hukommelseschips dog svækket i slutningen af 2018, og Gartner forudser, at den tendens vil fortsætte ind i 2019.

Det betyder ifølge Gartner, at virksomheder i halvleder-industrien må forberede sig på en fremtid, hvor et overudbud af hukommelseschip vil føre til et stigende prispres.

”2019 vil blive et væsentligt anderledes marked, end det som vi har set de seneste to år. Efterspørgslen efter hukommelseschips er allerede nu ramt af nedgang, og samtidig lurer der en handelskrig mellem USA og Kina i horisonten, hvilket skaber øget usikkerhed om den globale økonomi,” siger Andrew Norwood i en pressemeddelelse.

De første tegn på en opbremsning, så vi i sidste uge, da Apple for første gang siden 2002 nedjusterede sine forventninger til salget i indeværende kvartal.

Nedjustering ventes at få store konsekvenser for en lang række virksomheder i halvleder- og komponentindustrien.

Læs også: Europæiske iPhone-leverandører får tæsk efter blodig Apple-udmelding: "Det her bliver brutalt "

Her er listen:

2018 Rank

2017 Rank

Vendor

2018 Revenue

2018 Market Share (%)

2017 Revenue

2017-2018 Growth (%)

1

1

Samsung Electronics

75,854

15.9

59,875

26.7

2

2

Intel

65,862

13.8

58,725

12.2

3

3

SK hynix

36,433

7.6

26,370

38.2

4

4

Micron Technology

30,641

6.4

22,895

33.8

5

6

Broadcom

16,544

3.5

15,405

7.4

6

5

Qualcomm

15,380

3.2

16,099

-4.5

7

7

Texas Instruments

14,767

3.1

13,506

9.3

8

9

Western Digital

9,321

2.0

9,159

1.8

9

11

ST Microelectronics

9,276

1.9

8,031

15.5

10

10

NXP Semiconductors

9,010

1.9

8,750

3.0

Others

98,648

20.7

95,215

3.6

Total Market

476,693

100.0

420,393

13.4

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer - Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,