Apple drosler ned for iPhone-produktion efter problemer

Efter nedjustering og aktiedyk i sidste uge drosler Apple nu ned for produktionen af iPhone.

Artikel top billede

Apple drosler ned for produktionen af de tre iPhone-modeller XS, XS Max og XR, skriver den japanske erhvervsavis Nikkei Asian Review.

Ifølge avisen reducerer Apple produktionen af iPhone på selskabets samlefabrikker med omkring 10 procent i årets første kvartal.

Det sker primært på grund af faldende forventninger til salget på det store kinesiske marked, hvor Apple for tiden er i klemme i den politiske handels-batalje mellem USA og Kina.

Ifølge Nikkei Asian Review gav Apple i december sine underleverandører besked på, at selskabet skrue ned for produktionen af de tre modeller.

Apple sendte for få dage siden chokbølger gennem markederne, da det ellers uhyre fremgangsrige selskab for første gang i årevis nedjusterede sine forventninger.

Det kan du læse mere om her: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Den japanske avis skriver dog, at Apple besluttede at drosle ned for produktionen af de tre iPhone-modeller før selskabets nedjustering.

Ifølge Reuters forventer Apple alt i alt at producere mellem 40 millioner og 43 millioner iPhones i første kvartal. Tidligere meldinger har lydt på omkring 47 millioner enheder.

Læs også:

Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Efter rekordtal: Samsung følger Apple med dyster smartphone-udmelding

Apple stopper for salg af iPhone 7 og iPhone 8 i tyske Apple-butikker

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S