Huawei-grundlægger afviser blankt spionanklager - og hylder Trump

Huaweis grundlægger, 74-årige Ren Zhengfei, afviser blankt alle beskyldninger om, at Kinas mest succesrige mobilfirma skulle spionere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.com)

Huaweis grundlægger har i Kina nærmest samme status, som Apples Steve Jobs havde i USA.

Den 74-årige Ren Zhengfei har opbygget Kinas i dag største mobilproducent og en af verdens tre største leverandører af mobilnetværk helt fra bunden.

I dag er selskabet blevet så stort, at en række lande mener, at det udgør en sikkerhedsrisiko alene på grund af rygter om, at selskabet spionerer på vegne af den kinesiske regering.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Ren Zhengfei har siden spionage-krisen for alvor brød ud med anholdelsen af hans datter og CFO i Huawei, Meng Wanzhou, i Canada, holdt lav profil.

Nu udtaler han sig for første gang. Han siger til en række amerikanske medier, at han savner sin datter meget, og at han håber, at USA’s præsident, Donald Trump, vil blande sig i sagen.

Ifølge New York Times kalder han desuden Trump for ‘en stor præsident’, ligesom han siger, at Donald Trumps skattelettelser har været gode for amerikansk erhvervsliv.

Ren Zhengfei afviser desuden blankt, at Huawei har spioneret.

“Jeg elsker mit land. Jeg støtter kommunist-partiet. Men jeg vil aldrig gøre noget, der kan skade et af verdens lande,” siger han.

Læs også:

Huawei er på danske ‘sikkerhedsmyndigheders radar’

Huaweis danske topchef sender brev til Folketinget efter hård kritik: “I kan stole på Huawei”

Dansk Huawei-chef: Huawei har aldrig brugt sit udstyr til at tilgå andres forretningshemmeligheder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS