Huawei-grundlægger afviser blankt spionanklager - og hylder Trump

Huaweis grundlægger, 74-årige Ren Zhengfei, afviser blankt alle beskyldninger om, at Kinas mest succesrige mobilfirma skulle spionere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.com)

Huaweis grundlægger har i Kina nærmest samme status, som Apples Steve Jobs havde i USA.

Den 74-årige Ren Zhengfei har opbygget Kinas i dag største mobilproducent og en af verdens tre største leverandører af mobilnetværk helt fra bunden.

I dag er selskabet blevet så stort, at en række lande mener, at det udgør en sikkerhedsrisiko alene på grund af rygter om, at selskabet spionerer på vegne af den kinesiske regering.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Ren Zhengfei har siden spionage-krisen for alvor brød ud med anholdelsen af hans datter og CFO i Huawei, Meng Wanzhou, i Canada, holdt lav profil.

Nu udtaler han sig for første gang. Han siger til en række amerikanske medier, at han savner sin datter meget, og at han håber, at USA’s præsident, Donald Trump, vil blande sig i sagen.

Ifølge New York Times kalder han desuden Trump for ‘en stor præsident’, ligesom han siger, at Donald Trumps skattelettelser har været gode for amerikansk erhvervsliv.

Ren Zhengfei afviser desuden blankt, at Huawei har spioneret.

“Jeg elsker mit land. Jeg støtter kommunist-partiet. Men jeg vil aldrig gøre noget, der kan skade et af verdens lande,” siger han.

Læs også:

Huawei er på danske ‘sikkerhedsmyndigheders radar’

Huaweis danske topchef sender brev til Folketinget efter hård kritik: “I kan stole på Huawei”

Dansk Huawei-chef: Huawei har aldrig brugt sit udstyr til at tilgå andres forretningshemmeligheder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S