Danske Visiopharm ramt af nedtur: Jagt på kapital har ramt salget i virksomheden

Det danske softwareselskab Visiopharms jagt på kapital forud for en mulig børsnoterinng har kostet dyrt.

Artikel top billede

Det danske softwareselskab Visiopharms intense jagt på kapital har kostet dyrt, skriver Børsen.

I seneste regnskab er salget faldet fra 62,5 millioner kroner til nu 56,2 millioner kroner, mens selskabet lander et driftsunderskud 12,5 millioner kroner.

Visiopharm med omkring 50 medarbejdere sigter efter en snarlig børsnotering.

Selskabet udvikler software til billedanalyse af celler til brug i kræftdiagnostik. Selskabet omsætning kommer fra salg af software, videresalg af hardware såsom scannere til kunderne, der primært er hospitaler og større medicinalselskaber.

Det fik i sommer 100 millioner kroner fra blandt andet Vækstfonden og ATP.

Det kan du læse mere om her: Dansk software-selskab henter investering på 100 millioner kroner forud for børsnotering.

Og det har været netop jagten på kapital, der har ramt salget, fortæller direktør Michael Grunkin til avisen. Han stiftede selskabet i 2001 sammen med Johan Doré Hansen.

Han siger til Børsen, at han og selskabets ledelsen ikke har haft det sædvalige fokus på salget i det seneste år.

“Vi har hele tiden vidst, at det år, vi skulle bruge på at rejse penge, vil være et år med lavvækst, og at det så blev mindre, end vi regnede med, er vi selvfølgelig skuffede over. Det vil jeg ikke lægge skjul på,” siger han til avisen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS