Danske Visiopharm ramt af nedtur: Jagt på kapital har ramt salget i virksomheden

Det danske softwareselskab Visiopharms jagt på kapital forud for en mulig børsnoterinng har kostet dyrt.

Artikel top billede

Det danske softwareselskab Visiopharms intense jagt på kapital har kostet dyrt, skriver Børsen.

I seneste regnskab er salget faldet fra 62,5 millioner kroner til nu 56,2 millioner kroner, mens selskabet lander et driftsunderskud 12,5 millioner kroner.

Visiopharm med omkring 50 medarbejdere sigter efter en snarlig børsnotering.

Selskabet udvikler software til billedanalyse af celler til brug i kræftdiagnostik. Selskabet omsætning kommer fra salg af software, videresalg af hardware såsom scannere til kunderne, der primært er hospitaler og større medicinalselskaber.

Det fik i sommer 100 millioner kroner fra blandt andet Vækstfonden og ATP.

Det kan du læse mere om her: Dansk software-selskab henter investering på 100 millioner kroner forud for børsnotering.

Og det har været netop jagten på kapital, der har ramt salget, fortæller direktør Michael Grunkin til avisen. Han stiftede selskabet i 2001 sammen med Johan Doré Hansen.

Han siger til Børsen, at han og selskabets ledelsen ikke har haft det sædvalige fokus på salget i det seneste år.

“Vi har hele tiden vidst, at det år, vi skulle bruge på at rejse penge, vil være et år med lavvækst, og at det så blev mindre, end vi regnede med, er vi selvfølgelig skuffede over. Det vil jeg ikke lægge skjul på,” siger han til avisen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job