Danske Visiopharm ramt af nedtur: Jagt på kapital har ramt salget i virksomheden

Det danske softwareselskab Visiopharms jagt på kapital forud for en mulig børsnoterinng har kostet dyrt.

Artikel top billede

Det danske softwareselskab Visiopharms intense jagt på kapital har kostet dyrt, skriver Børsen.

I seneste regnskab er salget faldet fra 62,5 millioner kroner til nu 56,2 millioner kroner, mens selskabet lander et driftsunderskud 12,5 millioner kroner.

Visiopharm med omkring 50 medarbejdere sigter efter en snarlig børsnotering.

Selskabet udvikler software til billedanalyse af celler til brug i kræftdiagnostik. Selskabet omsætning kommer fra salg af software, videresalg af hardware såsom scannere til kunderne, der primært er hospitaler og større medicinalselskaber.

Det fik i sommer 100 millioner kroner fra blandt andet Vækstfonden og ATP.

Det kan du læse mere om her: Dansk software-selskab henter investering på 100 millioner kroner forud for børsnotering.

Og det har været netop jagten på kapital, der har ramt salget, fortæller direktør Michael Grunkin til avisen. Han stiftede selskabet i 2001 sammen med Johan Doré Hansen.

Han siger til Børsen, at han og selskabets ledelsen ikke har haft det sædvalige fokus på salget i det seneste år.

“Vi har hele tiden vidst, at det år, vi skulle bruge på at rejse penge, vil være et år med lavvækst, og at det så blev mindre, end vi regnede med, er vi selvfølgelig skuffede over. Det vil jeg ikke lægge skjul på,” siger han til avisen.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job