Skrantende iPhone-salg rammer Apple hårdt - men Mac, iPad og andre Apple-produkter går som varmt brød

Apples omsætning dykker markant på grund af skrantende iPhone-salg. Men der er fremgang at spore i salget af en række andre produkter.

Artikel top billede

Det ser ud til at være slut med at kunne fremvise de markante vækstkurver for Apple, der over de seneste 10 år ellers er vokset til at blive et af verdenshistoriens mest værdifulde og indbringende virksomheder.

Selskabets netop offentliggjorte kvartalsregnskab for dets første kvartal i regnskabsåret 2019 viser tilbagegang i både omsætning og indtjening.

Omsætningen landede på 84,3 milliarder dollar (550 milliarder kroner), mens indtjeningen landede på 19,9 milliarder dollar (130 milliarder kroner).

Trods den fortsat eksorbitante størrelse svarer det til et fald på fem procent for det ellers vækstvante kæmpeselskab.

Hovedårsagen er svigtende salg af hovedproduktet iPhone.

Apple solgte i kvartalet iPhone verden over for 52 milliarder dollar (340 milliarder kroner).

Det svarer til et markant fald på 14,8 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Det har nu fået Apple til at justere priserne i de store vækstmarkeder, hvor konklusionen er, at iPhone kort og godt er blevet så dyr, at køberne står af.

Det kan du læse mere om her: Apple sænker priserne på iPhone - men ikke alle steder

Fremgang andre steder

Mens salget af Apples ubetingede hovedprodukt således skranter, står det anderledes til med de mindre produktområder, hvor der generelt er fremgang at spore.

Såpedes er salget af iPad steget med 17,6 procent til 6,7 milliarder dollar (43,8 milliarder kroner), mens salget af Mac er steget med 7,3 procent til 7,4 milliarder dollar (48,4 milliarder kroner).

Det går også godt for Apples cloud-tjenester, der er samlet under det, som Apple kalder for ‘Services.’

Her er omsætningen steget med godt 21 procent til 10,9 milliarder dollar (71,2 milliarder kroner).

Salget af wearables, home and accessories er steget med hele 33 procent til 7,3 milliarder dollar (47,7 milliarder kroner).

Væksten på disse områder er dog langt fra nok til at kompensere for faldet i salget af iPhone.

Apple forventer, at tilbagegangen vil fortsætte i den kommende tid og er ikke optimistisk, når det gælder det næstkommende kvartalsregnskab.

Du finder Apples Q1-regnskab her.

Læs også:

Har Apple helt fejllæst udviklingen? Kun en enkelt af Apples fem store vækst-strategier virker stadig

Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S