Umbraco fortsætter sit væksteventyr med nyt power-regnskab: Omsætningen stiger med 30 procent - og det skal den blive ved med

CMS-leverandøren Umbracos vækst fortsætter med at stige voldsomt. I sidste årsregnskab kunne virksomheden fortælle, at omsætningen var fordoblet. I år den så steget med 30 procent. Ambitionen er at fastholde det tempo, lyder det fra virksomheden.

Artikel top billede

Foto: Umbraco

På Fyn klinger kasseapparatet hos Umbraco.

Virksomheden, der leverer leverer Content Management Systemer (CMS .red), har virkelig gang i forretnignen. I sit seneste regnskab kan virksomheden præsentere en vækst i omsætningen på 30 procent.

Således omsatte virksomheden i 2018 for 36,3 milloner kroner i forhold til 28 millioner kroner året forinden. Dermed forsætter Umbraco sin hastige udvikling. Året forinden var omsætningen således fordoblet sammenholdt med året før.

Læs mere om det her: Danske Umbraco efter forrygende år: "Vi har endelig knækket nødden med, hvordan vi skaber omsætning i en open source-forretning"

Vil være mere globale

Umbraco leverer for øjeblikket til mere end 500.000 hjemmesider over hele verden og arbejder intenst på at øge sit tilstedevær på markeder uden for Danmark.

"Det er stadig USA, England, Danmark der trækker det det store læs. Men vi er lykkedes med at få godt fat i det svenske og hollandske marked også," siger Kim Sneum Madsen, Chief Friend Maker hos Umbraco.

Virksomheden, der senest har åbnet et kontor i USA, mærker, hvordan levetiden for hjemmesider falder. Det står man hos Umbraco parat til at udnytte.

"Levetiden for eksempelvis hjemmesider bliver hele tiden kortere og kortere, hvilket i stigende grad stiller krav om smidige og simple løsninger, hvilket er Umbracos DNA, og derfor rammer vi den tendens med fuld styrke," siger Kim Sneum Madsen.

Læs mere her: Kendte it-danskere: Offentlige it-udbud skaber ingenting og sender milliarder af kroner til de forkerte firmaer

Fynske optimister

De seneste to års voldsomme vækst i omsætningen skal ikke ses som ekstraordinært eller usædvanligt. Det er i hvert fald ikke ambitionen hos fynboerne, der holder pedalen i bund.

Og selvom det jo er sådan med vækst, at i takt med at den stiger, bliver det sværere og sværere at opretholde samme vækstrate, er det ambitionen hos Umbraco.

Her forventer man således at kunne holde fast i de 30 procents vækst i omsætningen det kommende år.

Det skal blandt andet ske ved at investere tungt i at udvikle virksomheden, lyder meldingen fra Umbraco selv.

Fokus er således på flere medarbejdere end de 50, man er i dag, samt udbygningen af et helt nyt forretningsområde.

"Tidligere har Umbraco haft medarbejdere spredt ud over lokationer i en række forskellige lande, men efter vi har samlet aktiviteterne og bygget et stærkt hovedkvarter i Odense, baseret på en professionel organisation, kan vi bare konstatere, at vi er langt bedre rustet til at koble produktet og teknologien endnu tættere til markedet og samtidig også styre den sunde udvikling og vækst," siger Kim Sneum Madsen.

Læs mere her: "I en verden, hvor alle snakker kunstig intelligens, er det som om, at folk har glemt den helt almindelige intelligens"

Læs mere her: Sådan rekrutterer succes-virksomheden Umbraco: "Nogle går endda ned i løn for at starte hos os"

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S