Atea-topchef: Bestikkelsessag er ikke udtryk for særlig kultur i Atea

Atea-bestikkelsessagen er ikke udtryk for den kultur, der har været i Atea, men har været drevet af en lille flok venner, lyder det fra topchef Steinar Sønsterby.

Artikel top billede

Den store Atea-bestikkelsessag har taget hårdt på Atea-koncernens topchef, Steinar Sønsterby, skriver ITWatch.

Han siger her, at han forstår, hvorfor dansk lov giver mulighed for at komme videre for selskaber, der bliver blandet ind i bestikkelsessager på grund af ‘en lille håndfuld mennesker.’

Det sker efter, at Atea i sommer blev dømt som medskyldig i sagen og betalte en bøde på 10 millioner kroner.

Selskabet blev dermed straks udelukket som offentlig leverandør, men blev taget til nåde igen efter to måneder som følge af selskabets omfattende self cleaning, der indebar nye strukturer, regler og interne processer.

Det kan du læse mere om her: Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år.

Atea har siden vundet plads i en række af SKI’s store rammeaftaler om levering af forskellige it-ydelser til det offentlige.

Steinar Sønsterby siger, at bestikkelsessagen ikke er udtryk for den kultur, der har været eller er i Atea.

“Der er tale om en lille håndfuld mennesker, som har været venner i mange år både på arbejdet og privat, og de andre 1300-1400 mennesker (i den danske forretning, red.) har aldrig været en del af den kultur,” siger han.

En række Atea-folk er undervejs i sagen blev dømt for bestikkelse, senest i slutningen af januar, herunder tidligere topchef Claus Hougesen.

Flere af de dømte topchefer - herunder tidligere koncernchef Claus Hougesen - har anket dommene til landsretten.

Det kan du læse mere om her: Atea-sagen fortsætter i landsretten: Fem af de otte dømte har nu anket dommen

Læs også:

Godt to måneder efter bestikkelsesdom: Atea får igen grønt lys til at kunne deltage i offentlige udbud - men kommer under kontrol i fire år

'Dybt forarget' minister vil stramme udbudsregler efter Atea-sagen: Bestikkelsesdømte virksomheder skal udelukkes fra udbud

Det offentliges store dilemma: Skal bestikkelsesdømte Atea lægges på is eller slippe fri?

Flammende rødt regnskab viser hvor afhængig Atea er af det offentlige: Situationen er kritisk for det store selskab

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S