Sundhedsplatformen ramt af massive problemer efter opdatering

Sundhedsplatformen er plaget af en storm af nye problemer efter stor opdatering for halvanden uge siden.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den store opdatering af Sundhedsplatformen i forrige weekend har ført til en stribe af nye problemer, skriver Dagens Medicin.

Sundhedsplatformen blev opdateret 2. februar i både Region Hovedstaden og Region Sjælland, der er de to regioner, der herhjemme har valgt Sundhedsplatformen.

Ifølge Dagens Medicin er der efter opdateringen risiko for forsinkede operationer, fejlmedicinering samt risiko for, at patienterne ikke får svar på deres forespørgsler til egen læge.

Desuden er 2.000 røntgenbeskrivelser strandet i systemet.

Ifølge bladet væltede det ind med henvendelser til regionernes helpdesk i dagene efter opdateringen. Region Sjælland modtog således omkring 2.000 henvendelser i den første uge efter opdateringen.

Opdateringen betød, at Sundhedsplatformen blev lukket helt ned i 16 timer på alle sygehuse i Region Sjælland og Region Hovedstaden.

Nedlukningen finder sted i forbindelse med dels en stor opdatering af Sundhedsplatformen med navnet SP2018, dels overgangen til en ny version af landspatientregisteret, LPR3.

Det kan du læse mere om her: Sundhedsplatformen lukkes ned i 16 timer i weekenden - alt skal noteres med pen og papir.

Læs også:

Politisk flertal i Folketinget kan være klar til at skrotte Sundhedsplatformen

Professor: Sundhedsplatformen vil kunne udskiftes relativt hurtigt - men det vil blive dyrt og ressourcekrævende

Løkke: Danmark er for lille et land til at have forskellige it-systemer

KMD A/S

Domain and Sales Specialist

Københavnsområdet

BEC

Risk Officer

Region Sjælland

KMD A/S

Senior Test Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S