Sundhedsplatformen ramt af massive problemer efter opdatering

Sundhedsplatformen er plaget af en storm af nye problemer efter stor opdatering for halvanden uge siden.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den store opdatering af Sundhedsplatformen i forrige weekend har ført til en stribe af nye problemer, skriver Dagens Medicin.

Sundhedsplatformen blev opdateret 2. februar i både Region Hovedstaden og Region Sjælland, der er de to regioner, der herhjemme har valgt Sundhedsplatformen.

Ifølge Dagens Medicin er der efter opdateringen risiko for forsinkede operationer, fejlmedicinering samt risiko for, at patienterne ikke får svar på deres forespørgsler til egen læge.

Desuden er 2.000 røntgenbeskrivelser strandet i systemet.

Ifølge bladet væltede det ind med henvendelser til regionernes helpdesk i dagene efter opdateringen. Region Sjælland modtog således omkring 2.000 henvendelser i den første uge efter opdateringen.

Opdateringen betød, at Sundhedsplatformen blev lukket helt ned i 16 timer på alle sygehuse i Region Sjælland og Region Hovedstaden.

Nedlukningen finder sted i forbindelse med dels en stor opdatering af Sundhedsplatformen med navnet SP2018, dels overgangen til en ny version af landspatientregisteret, LPR3.

Det kan du læse mere om her: Sundhedsplatformen lukkes ned i 16 timer i weekenden - alt skal noteres med pen og papir.

Læs også:

Politisk flertal i Folketinget kan være klar til at skrotte Sundhedsplatformen

Professor: Sundhedsplatformen vil kunne udskiftes relativt hurtigt - men det vil blive dyrt og ressourcekrævende

Løkke: Danmark er for lille et land til at have forskellige it-systemer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS