Sundhedsplatformen ramt af massive problemer efter opdatering

Sundhedsplatformen er plaget af en storm af nye problemer efter stor opdatering for halvanden uge siden.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den store opdatering af Sundhedsplatformen i forrige weekend har ført til en stribe af nye problemer, skriver Dagens Medicin.

Sundhedsplatformen blev opdateret 2. februar i både Region Hovedstaden og Region Sjælland, der er de to regioner, der herhjemme har valgt Sundhedsplatformen.

Ifølge Dagens Medicin er der efter opdateringen risiko for forsinkede operationer, fejlmedicinering samt risiko for, at patienterne ikke får svar på deres forespørgsler til egen læge.

Desuden er 2.000 røntgenbeskrivelser strandet i systemet.

Ifølge bladet væltede det ind med henvendelser til regionernes helpdesk i dagene efter opdateringen. Region Sjælland modtog således omkring 2.000 henvendelser i den første uge efter opdateringen.

Opdateringen betød, at Sundhedsplatformen blev lukket helt ned i 16 timer på alle sygehuse i Region Sjælland og Region Hovedstaden.

Nedlukningen finder sted i forbindelse med dels en stor opdatering af Sundhedsplatformen med navnet SP2018, dels overgangen til en ny version af landspatientregisteret, LPR3.

Det kan du læse mere om her: Sundhedsplatformen lukkes ned i 16 timer i weekenden - alt skal noteres med pen og papir.

Læs også:

Politisk flertal i Folketinget kan være klar til at skrotte Sundhedsplatformen

Professor: Sundhedsplatformen vil kunne udskiftes relativt hurtigt - men det vil blive dyrt og ressourcekrævende

Løkke: Danmark er for lille et land til at have forskellige it-systemer

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura