Mærsk-fond investerer trecifret millionbeløb i dansk robotforskning: Nu skal dansk universitet opføre topmoderne forskningsfaciliter

A.P. Møller Fonden giver nu et økonomisk boost til den fynske robotklynge. Fonden har netop doneret 100 millioner kroner til robotforskning på Syddansk Universitet.

Artikel top billede

Syddansk Universitet (SDU) har netop modtaget en donation på 100 millioner kroner til robotforskning fra A.P. Møller Fonden

Det oplyser SDU i en pressemeddelelse.

Den store donation skal bruges til udvidelse af SDU’s faciliter til robotforskning i Odense, og i 2022 forventer universitets således, at en ny topmoderne bygning vil stå klar til brug.

”Vi er meget taknemmelige for donationen, som kommer til at styrke robotforskningen betydeligt. Robotområdet er allerede i dag på allerhøjeste internationale niveau, og med den store donation kan universitetet opføre en ny bygning til området,” siger bestyrelsesformand for SDU Niels Thorborg ifølge pressemeddelelsen.

Læs også: I 2008 ramte Universal Robot bunden af pengekassen: I dag har virksomheden indledt et fynsk vækstmirakel

Skal understøtte fynsk robot-mirakel

Investeringen kan dermed være med til at understøtte udviklingen i den såkaldte robotklynge, der har etableret sig i Odense-området.

Roboteventyret startede ifølge SDU på universitetet helt tilbage i 1980’erne, hvor netop A.P. Møller Mærsk, der stod bag det fynske skibsværft Lindø Værftet, indgik et samarbejde med universitet om at udvikle nye automatiserede produktionsteknologier.

Gennem de seneste år har den store motor bag robotklyngen været den danske robotsucces Universal Robotics, men efterfølgende har en række andre danske robotselskaber også etableret sig på Fyn. I dag omfatter klyngen ifølge SDU 120 virksomheder.

“Robotmiljøet i Odense ligger i den absolutte internationale top. Jeg vurderer, at vi globalt set er i top 5, og selv i Tokyo har de nu fået øjnene op for, at der sker noget interessant i Odense,” sagde Esben Østergaard, der er medstifter af Universal Robots, til Computerworld for lige knap et år siden.

Læs også: Danske robotvirksomheder skal skynde sig: Har et kort vindue til at ramme Kina

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS