Yousee lækkede data om 10.000 kunder, men ventede to måneder med at informere om det

Yousee opdagede et stort datalæk den 4. april sidste år, hverken kunderne eller myndighederne blev informeret øjeblikkeligt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I april sidste år opdagede det TDC-ejede selskab Yousee et datalæk, der berørte 10.000 af selskabets kunder, men der gik to måneder før, at selskabet begyndte at informere kunderne. Det skriver it-mediet Version2.

Fejlen ramte kunder, der på grund af hemmelig adresse eller hemmeligt telefonummer ikke får deres oplysninger opgjort på søgetjenester som De Gule Sider eller Krak.

Men en fejl i forbindelse med en opdatering af Yousees it-systemer den 16. marts betød, at kunderne alligevel fik eksponeret deres oplysninger på søgetjenesterne i helt op til 11 uge.

Læs også: Ups – Yousee afslører 10.0000 hemmelige numre og adresser ved et uheld

Ventede med informere kunder og myndigheder

Selskabet opdagede fejlen den 4. april, men alligevel blev hverken myndigheder eller kunder informeret øjeblikkeligt. Yousee begyndte ifølge Version2 først at informere kunderne den 6. juni.

”Ved en menneskelig fejl blev hændelsen ikke – som TDC’s faste procedurer ellers foreskriver - registeret som en fejl i vores interne systemer, hvorfor to efterfølgende mindre datakørsler også var påvirket af fejlen. Af samme grund blev hændelsen heller ikke indberettet til myndighederne eller meddelt til kunderne før efter den tredje kørsel i slutningen af maj,” skriver Yousees direktør Jacob Mortensen i et skrifteligt svar til Version2.

Computerworld har tidligere spurgt Yousee om, hvorvidt datalækket blev indberettet til Datatilsynet. Men det spørgsmål ønskede TDC's presseafdeling ikke at besvare:

"Vi har ikke mere at tilføje end det Version2 har bragt,” lyder det fra TDC's presseafdeling," lød det i et svar fra presseafdelingen til Computerworld.

Læs også: YouSee tavs efter læk af 10.000 hemmelige telefonnumre: "Vi har ikke mere at tilføje"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird