Yousee lækkede data om 10.000 kunder, men ventede to måneder med at informere om det

Yousee opdagede et stort datalæk den 4. april sidste år, hverken kunderne eller myndighederne blev informeret øjeblikkeligt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I april sidste år opdagede det TDC-ejede selskab Yousee et datalæk, der berørte 10.000 af selskabets kunder, men der gik to måneder før, at selskabet begyndte at informere kunderne. Det skriver it-mediet Version2.

Fejlen ramte kunder, der på grund af hemmelig adresse eller hemmeligt telefonummer ikke får deres oplysninger opgjort på søgetjenester som De Gule Sider eller Krak.

Men en fejl i forbindelse med en opdatering af Yousees it-systemer den 16. marts betød, at kunderne alligevel fik eksponeret deres oplysninger på søgetjenesterne i helt op til 11 uge.

Læs også: Ups – Yousee afslører 10.0000 hemmelige numre og adresser ved et uheld

Ventede med informere kunder og myndigheder

Selskabet opdagede fejlen den 4. april, men alligevel blev hverken myndigheder eller kunder informeret øjeblikkeligt. Yousee begyndte ifølge Version2 først at informere kunderne den 6. juni.

”Ved en menneskelig fejl blev hændelsen ikke – som TDC’s faste procedurer ellers foreskriver - registeret som en fejl i vores interne systemer, hvorfor to efterfølgende mindre datakørsler også var påvirket af fejlen. Af samme grund blev hændelsen heller ikke indberettet til myndighederne eller meddelt til kunderne før efter den tredje kørsel i slutningen af maj,” skriver Yousees direktør Jacob Mortensen i et skrifteligt svar til Version2.

Computerworld har tidligere spurgt Yousee om, hvorvidt datalækket blev indberettet til Datatilsynet. Men det spørgsmål ønskede TDC's presseafdeling ikke at besvare:

"Vi har ikke mere at tilføje end det Version2 har bragt,” lyder det fra TDC's presseafdeling," lød det i et svar fra presseafdelingen til Computerworld.

Læs også: YouSee tavs efter læk af 10.000 hemmelige telefonnumre: "Vi har ikke mere at tilføje"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job