Pinterest på vej på børsen: Værdisætter selskabet til knap 80 milliarder kroner

Det amerikanske sociale medie Pinterest er på vej på børsen i New York. Det kan ifølge medie værdisætte selskabet til knap 80 milliarder kroner.

Artikel top billede

Det sociale netværk Pinterest har for få dage siden søgt om børsnotering på New York Stock Exchange (NYSE).

Børsnoteringen forventes allerede i næste måned, hvor selskabet planlægger at sælge for omkring 1,5 milliarder dollars. Det vil værdisætte virksomheden til 12 milliarder dollars eller mere svarende til knap 80 milliarder kroner.

Det skriver Bloomberg.

Pinterest har valgt Goldman Sachs, JPMorgan og Allen & Co. til at stå for noteringen.

Pinterest er en platform til deling af fotos. Brugeren deler og kommenterer fotos, der ligger inden for dennes interesse, og kan ifølge selskabet skabe en social identitet via sine interesser, som inddeles i forskellige boards.

Læs også: Her er fem sandsynlige it-børsnoteringer der skal holdes øje med i 2019

De nuværende ejere og direktører hos Pinterest vil fastholde en stor stemmeandel efter noteringen, lyder det.

Selskabet rejste i 2017 150 millioner dollars i en privat investeringsrunde, som dengang gav Pinterest en værdisættelse på 12,3 milliarder dollars.

Pinterest oplyser, at den har 250 millioner aktive brugere heraf to tredjedele kvindelige brugere. I 2018 omsatte Pinterest for 756 millioner dollars.

Læs også: Jeppe Hedaa lægger børsnotering af 7N i graven: ”Jeg brugte et helt kalenderår på at undersøge det forfra og bagfra, men der er simpelthen for mange ulemper ved det"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S