Jeppe Hedaa lægger børsnotering af 7N i graven: ”Jeg brugte et helt kalenderår på at undersøge det forfra og bagfra, men der er simpelthen for mange ulemper ved det"

Interview: Jeppe Hedaa, direktør hos 7N, har taget planene om en børsnotering af 7N af bordet. Det ændrer dog ikke ved, at han er begyndt at overveje, hvad der skal ske med 7N, når han en dag vil trække sig tilbage.

Artikel top billede

Jeppe Hedaa, direktør hos 7N.

Billede: 7N. (Foto: 7N)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor har Jeppe Hedaa lagt børsnoteringen af 7N i graven.
  • Her er hans planer for fremtiden.
  • Svaret på om Jeppe Hedaa er klar til at sælge sin andel af 7N.
817
4:15 min
Den danske konsulentvirksomhed 7N forventer at nå en omsætning på en milliard kroner i 2018 drevet af en forretningsmodel, der fokuserer på at matche it-specialister med store danske virksomheder.

7N's direktør, Jeppe Hedaa, ejer 56 procent af selskabet, mens en kreds af medarbejdere ejer resten. De ville formentlig indkassere en særdeles tung pose penge ved at tage 7N på børsen - en plan, direktøren tidligere har luftet.

Men over for Computerworld gør Jeppe Hedaa det nu

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S