Danske Conferize på ny kapitaljagt: Vil sælge flere aktier i jagten på millioner

Danske Conferize udsteder nye aktier i jagten på nye millioner. Selskabet håber, at salget af nye aktier vil kunne indbringe op mod 28 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Dall)

Det danske softwareselskab Conferize går på jagt efter ny kapital og udsteder nu nye aktier, som bliver udbudt til salg.

Selskabet blev noteret på minibørsen First North i sommeren 2017, og ‘tiden er nu kommet til næste fase,’ lyder det fra selskabet i en børsmeddelelse.

Den finder du her.

Conferize udbyder mellem 1,27 millioner og 4,26 millioner nye aktier

Udbuddet bliver kun gennemført, hvis mininumsudbuddet tegnes, oplyser selskabet.

Det vil i givet fald betyde, at Conferize vil lande minimum 8,5 millioner kroner og op til 28,4 millioner kroner på udbuddet.

“Såfremt Udbuddet bliver fuldt tegnet, vil bruttoprovenuet fra udbuddet udgøre i alt 28,4 millioner kroner svarende til et nettoprovenu på DKK 27,7 millioner efter fradrag af skønnede omkostninger relateret til udbuddet på DKK 0,7 millioner,” lyder det fra Conferize.

De nuværende aktionærer har fortrinsret til de nyudbudte aktier, meddeler selskabet.

“Selskabet har modtaget forhåndstilsagn fra eksisterende investorer om tegning af samlet DKK 2,9 millioner. Forhåndstilsagnene omfatter samlet tegning af i alt 427.285 stk. Udbudte aktier svarende til 10 procent af det samlede antal udbudte aktier,” lyder det fra Conferize.

Lillebitte omsætning

Kapitaltilførslen kommer efter, at Conferize landede et underskud på ni millioner kroner på den primære drift i 2018, hvor omsætningen voksede fra beskedne 9.000 kroner i 2017 til 36.000 kroner i 2018.

Selskabet oplyste i forbindelse med regnskabet, at det følger en strategi om at skaffe brugervækst og udbrede produkterne ved at underbyde markedet, og at det er årsagen til årets negative resultat.

Det kan du læse mere om her: Danske Conferize tabte ni millioner på driften i 2018.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job