Danske Conferize på ny kapitaljagt: Vil sælge flere aktier i jagten på millioner

Danske Conferize udsteder nye aktier i jagten på nye millioner. Selskabet håber, at salget af nye aktier vil kunne indbringe op mod 28 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Dall)

Det danske softwareselskab Conferize går på jagt efter ny kapital og udsteder nu nye aktier, som bliver udbudt til salg.

Selskabet blev noteret på minibørsen First North i sommeren 2017, og ‘tiden er nu kommet til næste fase,’ lyder det fra selskabet i en børsmeddelelse.

Den finder du her.

Conferize udbyder mellem 1,27 millioner og 4,26 millioner nye aktier

Udbuddet bliver kun gennemført, hvis mininumsudbuddet tegnes, oplyser selskabet.

Det vil i givet fald betyde, at Conferize vil lande minimum 8,5 millioner kroner og op til 28,4 millioner kroner på udbuddet.

“Såfremt Udbuddet bliver fuldt tegnet, vil bruttoprovenuet fra udbuddet udgøre i alt 28,4 millioner kroner svarende til et nettoprovenu på DKK 27,7 millioner efter fradrag af skønnede omkostninger relateret til udbuddet på DKK 0,7 millioner,” lyder det fra Conferize.

De nuværende aktionærer har fortrinsret til de nyudbudte aktier, meddeler selskabet.

“Selskabet har modtaget forhåndstilsagn fra eksisterende investorer om tegning af samlet DKK 2,9 millioner. Forhåndstilsagnene omfatter samlet tegning af i alt 427.285 stk. Udbudte aktier svarende til 10 procent af det samlede antal udbudte aktier,” lyder det fra Conferize.

Lillebitte omsætning

Kapitaltilførslen kommer efter, at Conferize landede et underskud på ni millioner kroner på den primære drift i 2018, hvor omsætningen voksede fra beskedne 9.000 kroner i 2017 til 36.000 kroner i 2018.

Selskabet oplyste i forbindelse med regnskabet, at det følger en strategi om at skaffe brugervækst og udbrede produkterne ved at underbyde markedet, og at det er årsagen til årets negative resultat.

Det kan du læse mere om her: Danske Conferize tabte ni millioner på driften i 2018.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S