Danske Conferize på ny kapitaljagt: Vil sælge flere aktier i jagten på millioner

Danske Conferize udsteder nye aktier i jagten på nye millioner. Selskabet håber, at salget af nye aktier vil kunne indbringe op mod 28 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Dall)

Det danske softwareselskab Conferize går på jagt efter ny kapital og udsteder nu nye aktier, som bliver udbudt til salg.

Selskabet blev noteret på minibørsen First North i sommeren 2017, og ‘tiden er nu kommet til næste fase,’ lyder det fra selskabet i en børsmeddelelse.

Den finder du her.

Conferize udbyder mellem 1,27 millioner og 4,26 millioner nye aktier

Udbuddet bliver kun gennemført, hvis mininumsudbuddet tegnes, oplyser selskabet.

Det vil i givet fald betyde, at Conferize vil lande minimum 8,5 millioner kroner og op til 28,4 millioner kroner på udbuddet.

“Såfremt Udbuddet bliver fuldt tegnet, vil bruttoprovenuet fra udbuddet udgøre i alt 28,4 millioner kroner svarende til et nettoprovenu på DKK 27,7 millioner efter fradrag af skønnede omkostninger relateret til udbuddet på DKK 0,7 millioner,” lyder det fra Conferize.

De nuværende aktionærer har fortrinsret til de nyudbudte aktier, meddeler selskabet.

“Selskabet har modtaget forhåndstilsagn fra eksisterende investorer om tegning af samlet DKK 2,9 millioner. Forhåndstilsagnene omfatter samlet tegning af i alt 427.285 stk. Udbudte aktier svarende til 10 procent af det samlede antal udbudte aktier,” lyder det fra Conferize.

Lillebitte omsætning

Kapitaltilførslen kommer efter, at Conferize landede et underskud på ni millioner kroner på den primære drift i 2018, hvor omsætningen voksede fra beskedne 9.000 kroner i 2017 til 36.000 kroner i 2018.

Selskabet oplyste i forbindelse med regnskabet, at det følger en strategi om at skaffe brugervækst og udbrede produkterne ved at underbyde markedet, og at det er årsagen til årets negative resultat.

Det kan du læse mere om her: Danske Conferize tabte ni millioner på driften i 2018.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job