Danske Conferize på ny kapitaljagt: Vil sælge flere aktier i jagten på millioner

Danske Conferize udsteder nye aktier i jagten på nye millioner. Selskabet håber, at salget af nye aktier vil kunne indbringe op mod 28 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Dall)

Det danske softwareselskab Conferize går på jagt efter ny kapital og udsteder nu nye aktier, som bliver udbudt til salg.

Selskabet blev noteret på minibørsen First North i sommeren 2017, og ‘tiden er nu kommet til næste fase,’ lyder det fra selskabet i en børsmeddelelse.

Den finder du her.

Conferize udbyder mellem 1,27 millioner og 4,26 millioner nye aktier

Udbuddet bliver kun gennemført, hvis mininumsudbuddet tegnes, oplyser selskabet.

Det vil i givet fald betyde, at Conferize vil lande minimum 8,5 millioner kroner og op til 28,4 millioner kroner på udbuddet.

“Såfremt Udbuddet bliver fuldt tegnet, vil bruttoprovenuet fra udbuddet udgøre i alt 28,4 millioner kroner svarende til et nettoprovenu på DKK 27,7 millioner efter fradrag af skønnede omkostninger relateret til udbuddet på DKK 0,7 millioner,” lyder det fra Conferize.

De nuværende aktionærer har fortrinsret til de nyudbudte aktier, meddeler selskabet.

“Selskabet har modtaget forhåndstilsagn fra eksisterende investorer om tegning af samlet DKK 2,9 millioner. Forhåndstilsagnene omfatter samlet tegning af i alt 427.285 stk. Udbudte aktier svarende til 10 procent af det samlede antal udbudte aktier,” lyder det fra Conferize.

Lillebitte omsætning

Kapitaltilførslen kommer efter, at Conferize landede et underskud på ni millioner kroner på den primære drift i 2018, hvor omsætningen voksede fra beskedne 9.000 kroner i 2017 til 36.000 kroner i 2018.

Selskabet oplyste i forbindelse med regnskabet, at det følger en strategi om at skaffe brugervækst og udbrede produkterne ved at underbyde markedet, og at det er årsagen til årets negative resultat.

Det kan du læse mere om her: Danske Conferize tabte ni millioner på driften i 2018.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job