Brancheorganisationer stærkt betænkelige ved ny cyberlov - skal behandles i Folketinget i dag

De store danske erhvervsorganisationer er ‘meget kede’ af den nye cyberlov, som Folketinget tirsdag går i gang med at behandle.

Artikel top billede

(Foto: David Kahr / David Kahr)

De store danske erhvervsorganisationer Danske Industri og Dansk Erhverv giver udtryk for en del bekymring over den nye cyberlov, som i dag skal førstebehandles i Folketinget, skriver Ritzau.

Med cyberloven følger en række beføjelser til Center for Cybersikkerhed, da der er lagt op til, at centeret skal kunne tvinge virksomhederne med ind i den såkaldte Netsikkerhedstjeneste.

Det kan du læse mere om her: Regeringen vil give Center for Cybersikkerhed adgang til virksomheders og ansattes data uden retskendelser: DI bekymret.

Fra Dansk Industri meddeler direktør Lars Frelle-Petersen, at organisationens medlemmer er ‘meget, meget kede’ af tvangselementet i lovforslaget.

“For virksomheder, der er aktive i udlandet, kan dette her give bekymringer hos partnere. Det kan være svært for dem at forklare, hvad en dansk efterretningstjeneste kan tvinge sig adgang til,” siger han.

Dansk Erhverv meddeler til Ritzau, at organisationen finder ordningen ‘principielt betænkelig.’

Også IT-Branchen har tidligere udtryk alvorlig bekymring over lovforslaget, som ifølge organisationen kan ende med at koste dansk erhvervsliv dyrt. IT-Branchen har betegnet lovforslaget som 'noget, der er lige så slemt somm russiske og kinesiske love.'

Det kan du læse mere om her: IT-Branchen: Ny beføjelser til Center for Cybersikkerhed kan koste dansk erhvervsliv milliarder af kroner

Computerworld har tidligere afsløret, at overvågningsnetværket reelt kan ende på fremmede hænder, da Center for Cybersikkerhed overvejer at outsource opgaven.

Det kan du læse mere om her: Omstridt dansk overvågnings-netværk kan ende på private hænder: Center for Cybersikkerhedovervejer udbud

Læs også:
Politisk flertal for at give Center for Cybersikkerhed mulighed for at tvangsovervåge virksomheder

Tradeshift bliver alligevel i Danmark efter ændringer af ny overvågningslov: “Tvangselementet eksisterer stadigvæk, men det er fint nok i forhold til rigets sikkerhed”

Ny overvågningslov skal behandles i Folketinget i dag - men kan skade dansk erhvervsliv, frygter kritikker: “Det er et meget invasivt indgreb i en virksomheds privatliv”

It-eksperter: Drop Center for Cybersikkerhed til at overvåge Danmark mod hackere: Opret en ny myndighed

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S