Brancheorganisationer stærkt betænkelige ved ny cyberlov - skal behandles i Folketinget i dag

De store danske erhvervsorganisationer er ‘meget kede’ af den nye cyberlov, som Folketinget tirsdag går i gang med at behandle.

Artikel top billede

(Foto: David Kahr / David Kahr)

De store danske erhvervsorganisationer Danske Industri og Dansk Erhverv giver udtryk for en del bekymring over den nye cyberlov, som i dag skal førstebehandles i Folketinget, skriver Ritzau.

Med cyberloven følger en række beføjelser til Center for Cybersikkerhed, da der er lagt op til, at centeret skal kunne tvinge virksomhederne med ind i den såkaldte Netsikkerhedstjeneste.

Det kan du læse mere om her: Regeringen vil give Center for Cybersikkerhed adgang til virksomheders og ansattes data uden retskendelser: DI bekymret.

Fra Dansk Industri meddeler direktør Lars Frelle-Petersen, at organisationens medlemmer er ‘meget, meget kede’ af tvangselementet i lovforslaget.

“For virksomheder, der er aktive i udlandet, kan dette her give bekymringer hos partnere. Det kan være svært for dem at forklare, hvad en dansk efterretningstjeneste kan tvinge sig adgang til,” siger han.

Dansk Erhverv meddeler til Ritzau, at organisationen finder ordningen ‘principielt betænkelig.’

Også IT-Branchen har tidligere udtryk alvorlig bekymring over lovforslaget, som ifølge organisationen kan ende med at koste dansk erhvervsliv dyrt. IT-Branchen har betegnet lovforslaget som 'noget, der er lige så slemt somm russiske og kinesiske love.'

Det kan du læse mere om her: IT-Branchen: Ny beføjelser til Center for Cybersikkerhed kan koste dansk erhvervsliv milliarder af kroner

Computerworld har tidligere afsløret, at overvågningsnetværket reelt kan ende på fremmede hænder, da Center for Cybersikkerhed overvejer at outsource opgaven.

Det kan du læse mere om her: Omstridt dansk overvågnings-netværk kan ende på private hænder: Center for Cybersikkerhedovervejer udbud

Læs også:
Politisk flertal for at give Center for Cybersikkerhed mulighed for at tvangsovervåge virksomheder

Tradeshift bliver alligevel i Danmark efter ændringer af ny overvågningslov: “Tvangselementet eksisterer stadigvæk, men det er fint nok i forhold til rigets sikkerhed”

Ny overvågningslov skal behandles i Folketinget i dag - men kan skade dansk erhvervsliv, frygter kritikker: “Det er et meget invasivt indgreb i en virksomheds privatliv”

It-eksperter: Drop Center for Cybersikkerhed til at overvåge Danmark mod hackere: Opret en ny myndighed

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S